Kredi kartı kullanıcılarının bilmesi gereken 5 nokta

0
10196

Kredi kartı ve kredi kartı borcu hayatımızın bir gerçeği olmuş durumda. Bankalardan gelen veriler kredi kartı ile gerçekleşen harcamaların günden güne artış gösterdiğini gösteriyor. Hepimizde ikişer üçer tane bulunan kredi kartları hakkında ve özellikle kredi kartlarının neden olduğu borçları hakkında her şeyi biliyor musunuz?

İşte kredi kartı kullanıcılarının bilmesi gereken 5 şey

Asgari ödeme nedir?

Kredi kartı borcunu gösteren ekstre de karşılaştığımız veya sadece o tutarı ödediğimiz asgari ödeme tutarı, bir kredi kartından yapılan toplam harcamanın hesap kesim tarihinde hesaplanan ve kesinleşen toplam dönem borcunun en az ödeme tutarını ifade eden bir kavramdır.

Asgari ödeme tutarının limiti, banka kartları ve kredi kartları hakkındaki yönetmelik ile belirlenmektedir. Kredi kartınızın limitine göre kredi kartı dönem borcunuz üzerinden alınabilecek asgari ödeme tutarı da bu yönetmelik esas alınarak hesaplanmaktadır.

Eğer, kredi kartınızın sadece asgari tutarını ödemeniz durumunda, öncelikle ödemenizi yaptığınız için bankaların gecikme listesine girmekten kurtulmuş olursunuz. Aynı zamanda belirtilen asgari tutarı ödemeniz durumunda borcunuzun gecikme faizi ile ilgili de herhangi bir yükümlülüğünüz kalmaz. Yani kredi kartınızın asgari tutarını ödeyerek kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bunlarla beraber, kredi kartı asgari ödeme tutarında ödeme yapmanız durumunda sadece asgari tutarı ödediğiniz için kalan borcunuz fazla gözükebilir. Fakat ödemelerinizi asgari tutarda yapmanız durumunda kredi notunuz ödemesi yapıldı şeklinde gözükecektir. Yani asgari ödeme yapmanız kredi notunuza olumsuz veya geç ödeme şeklinde yansımayacaktır.

Taksit erteleme nedir?

Kredi kartı taksit erteleme, satın aldığınız ürün veya hizmetin taksitini gelen ilk ekstrede ödemek yerine bir sonraki ay veya daha ileri tarihteki bir ekstrenize kadar erteleyebilmenize olanak sağlayan bir finansal çözümdür. Sahip olduğunuz gelirin üzerinde bir harcama yapmanız ve borcunuzun asgari tutarını bile ödeyemeyecek olmanız durumunda taksit erteleme olanağından yararlanmayı deneyebilirsiniz.

Yalnız taksit erteletme konusunda aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli nokta, taksit ertelemenin sadece size sadece geçici bir rahatlama sağlamasıdır. Çünkü taksit erteleme işleminden sonra bankanız borcunu taksit erteleme faizi ile birlikte tekrar geri alacaktır.

Borç kapatma nedir?

Kredi kartınızın borcunu kapatmak istemeniz durumunda hesap özetinizde yer alan mevcut borcunuzun yanı sıra taksitli alışverişleriniz sebebiyle sonraki ekstrelerinizde ödeme yapmanızı gerektirecek vadesi gelmeyen diğer tutarları da ödemeniz gerekmektedir.

Yapılandırmak mı daha avantajlı yoksa kapatmak mı?

Borcunuz için eğer elinizde yeterli miktarda nakit bulunuyorsa kredi kartı borcunuzun tamamını kapatmak daha avantajlı olacaktır. Çünkü yapılandırma için de ekstra faiz ödemek durumunda kalacaksınız. Ancak eğer nakit paranız yoksa ve kredi kullanarak kart borcunuzu kapatmak istiyorsanız; muhtemelen kredi kullanamayacaksınız. Çünkü var olan kredi kartı borcunuzdan dolayı kredi notunuz kredi kullanmak için yetersiz olacaktır. Kredi kullanamadığınız benzeri durumlarda kart borcunuzu yapılandırarak ödemeniz ve borçlarınızı kapatmanız iyi bir yol olabilir.

Başka bir kredi kartı kullanmalı mıyım?

Kredi kartlarının standart belli başlı özelliklerinin yanı sıra bankalara göre değişen taksit atlatma, borç erteleme, ek taksit ve sonradan taksitlendirme gibi farklı avantajları da bulunur. Bu sebeple benzeri finansal çözümleri sağlayan bankalardan kredi kartı almayı veya mevcut kartınızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz. İhtiyacınıza göre en avantajlı kredi kartının hangisi olduğuna bankaların internet sitelerini inceleyerek karar verebilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.