Parfüm seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Parfüm seçimi hem kadınlar hem de erkekler için önemli detaylar arasında yer alıyor. Peki, özellikle erkekler parfüm seçerken nelere dikkat etmeli? İşte parfüm seçiminde dikkat edilmesi gerekenler…

0
10764

İlk parfüm; 1370 yılında yapıldı. 16. yüzyıla gelindiğinde ise parfümün gelişim süreci hızlandı. Bu dönemde parfüm en çok Fransa’da üretilip, tüketildi. Ayrıca parfüm ülkede sadece pis kokuları maskelemek için kullanılır ve vücuda sürülmesinin hastalıklara neden olacağı düşünülürdü. 20. yüzyılda da muhteşem şişeleriyle parfüm birer sanat eseri haline geldi.

Geçmişten günümüze kadar belirli aşamalar kaydederek gelen parfümün kısa bir hikayesinin ardından şimdi de seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları ele alalım. Bir erkek olarak kokunuzla karşınızdakini etki altında bırakmak istiyorsanız  bazı hususlara dikkat etmenizde fayda var. Her insanın parfüm seçimi tenine göre değişir ve mutlaka temiz bir cilde parfüm uygulanmalıdır. Nasıl parfüm kullanacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki maddelere göz atmalısınız.

1-  Karakterinizi  yansıtacak  güzel bir koku seçmelisiniz. Acele etmeyip, dikkatli bir tercihte bulunmalısınız ki kokunuz her daim sizi  yansıtsın.

2-  Parfüm denerken; ceketinizi çıkarıp ve gömleğinizin manşetini kıvırmalısınız. Saat takmadığınız kolunuzu tercih etmelisiniz.

3- Bileğinizin iç tarafına doğru  parfümü bir veya iki kez sıkmalısınız.

4- Gömleğinizin manşetini kıvrılmış şekilde tutmaya devam etmelisiniz. Yoksa parfümün kokusu, teninize doğru bir şekilde işlemez.

5- Bir dakikadan daha kısa süre önce kokuyu koklamamalısınız. Parfümün içeriğindeki alkol algınızı yanıltabilir.

6- Beş dakika sonra kokladığınızda, kokunun üst katmanını hissedebilirsiniz. Eğer beğenmediyseniz  kolunuzu yıkayıp gömleğinizi örtebilirsiniz.

7- Bir parfümü sıktıktan bir saat sonra yeniden koklarsanız parfümün kalıcılığıyla ilgili fikir sahibi olursunuz. Eğer parfümü beğendiyseniz, mutlaka fikrine değer verdiğin birisine de bileğinizi koklatmalısınız.

8- Parfüm seçimi giydiğiniz kıyafetler ve gideceğiniz yere göre değişir. Bir parfümü giyim kuşamla birlikte değerlendirmek gerekir. Mesela parfümü akşamları kullanacaksanız, bir mekâna giderken giyindiğiniz gibi parfümü kullanmalısınız. Her parfümün sunduğu izlenim stilinize ve mekana göre değişebilir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.