Arz ve talep Nedir?

Arz-talep, Alfred Marshall ve Leon Walras tarafından geliştirilen bir ekonomi modelidir. Bu ekonomi modelinden ilk olarak arzı ele alalım.

0
16161

Arz; bir ürünün üretici tarafından öngörülen fiyat dahilinde belirli bir zaman diliminde piyasada satışa sunulmasıdır. Kısaca arz; üretimi tanımlar ve birçok unsurdan etkilenir. O unsurların başında ise; ürünün piyasa fiyatı gelmektedir. Ekonomik kararlar, üretim faktörlerinin fiyatları, ülkenin teknoloji düzeyi ve geleceğe dönük fiyat beklentileri arzı etkileyen diğer unsurlar arasında yer almaktadır. Talep ise; tüketicilerinin ürünü belirli piyasa fiyatından satın alma durumudur. Tüketicilerin gelir seviyeleri, ürünün fiyatı, kişisel alışkanlıklar ve mevsimsel faktörler de talebi etkileyen başlıca faktörlerdendir.

Arz ve talep fiyatları nasıl etkiler?

Piyasada arz artarsa yani bir üründen fazla üretilirse fiyatlar düşer. Talep artarsa, kısaca ürünü satın alan tüketiciler çoğalırsa fiyat artar. Örneğin; yeni bir cep telefonu modeli çıktığını farz edelim. Bu telefondan çok fazla üretilirse talep arzı karşılayamadığından fiyat düşer. Tam tersi durumda aynı telefonun sınırlı sayıda arz edildiği yani üretildiğini düşünürsek arz talebi karşılayamadığı için fiyatlar yükselir.

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.