Dünyada görülmesi gereken yerler

Bir dünya turuna çıkmadan önce mutlaka bu yazıya göz atmalısınız.

0
11348

Gezmeyi çok seviyor ve artık şehrinizin dışına mı çıkmak istiyorsunuz. O halde bu yerleri mutlaka görmelisiniz;

  1. İtalya

Modanın, aşkın ve tarihin büyülü ülkesi İtalya dünyada görülmesi yerler arasında yer alıyor. Bu muazzam ülkede görmeniz gereken yerler ise şöyle;

Roma

İtalya’nın başkenti Roma tarih kokan bir şehir. Eski döneme ait kalıntıların olduğu bu şehirde gezebileceğiniz yerlerin başında ise aşk çeşmesi, İspanyol merdivenleri ve kolezyum geliyor.

Venedik

Venedik deyince akla ilk olarak tarihi dokular, kanallar, masalsı sokaklar ve geniş meydanlar geliyor. Buram buram romantizm kokan Venedik’te kısa bir keşfin ardından gondol sefası yaparak güzel anılarla evinize dönebilirsiniz.

Floransa

Büyülü bir güzelliğe sahip Floransa küçük ama çok farklı bir yer! Adeta masallardan fırlamış meydanlarıyla Floransa’da sanatsal eserlere bakmaya doyamayacaksınız.

Como Gölü

Dünyanın en güzel göllerinden biri olan Como Gölü İtalya’nın İsviçre sınırında bulunuyor. Y harfi şeklinde uzun ve ince bir göl olan Como Gölü Milano’dan trenle sadece 1 saat sürüyor.

Milano

Moda severlerin uğrak yeri Milona’da çılgınca alışveriş yaparak kendinizi şımartabilirsiniz. Tarihi alış merkezi ve kendine has yapısıyla Milona’da adeta bir yıldız edasında dolaşabilirsiniz.

Milona’ya gitmişken de buralara mutlaka uğramalısınız; Milano Duomo Meydanı, Milano La Scale Tiyatro Müzesi, Milano Castello Sforzesco Kalesi.

  1. İsviçre

Çakı, çikolata ve saat konusunda oldukça popüler olan İsviçre kayak cenneti olarak biliniyor. Kayak cenneti İsviçre’de gezilecek ilk 5 yer;

Cenevre

İsviçre’nin en bilindik şehirlerinden Cenevre, sakin bir seyahat etmek isteyenler için ideal bir yer. Cenevre’de görülecek yerlerin başında ise Cenevre Gölü, Mont Blanc Rıhtımı, Jet d’Eau Fıskiyesi, Çiçek Saati, Carouge bölgesi, Aziz Pierre Katedrali (St. Pierre) geliyor. Pek çok festivalin olduğu bu şehirde en dikkat çekenler ise Geneva Festival ve Locarna İnternatıonal Film Festivali.

Zürih

Dünyanın en büyük altın borsasına sahip Zürih Avrupa merkezinde yer alan kartpostal gibi bir şehir olarak görülüyor.

Zürih Gölü’nde hafta sonu bir buçuk saat süren bot turlarına katılarak keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Son buzul çağından kalan bu gölde sportif aktiviteler de yapılıyor.

Ününü tüm dünyaya duyurmuş Zürih’te gezilecek yerler ise şöyle; Bahnhofstrasse, Grossmünster, Niederdorf, Kunsthaus, St. Peter Kilisesi,  Limmatquai, Bürkliplatz, Sechseläutenplatz, Uetliberg, Kreis.

Bern

İsviçre’nin başkenti Bern, tarih kokan şehirlerden. Tarihseverler bu şehirde güzel vakit geçirebilir. İşte Bern’de rotanıza takılacak yerler; Altstadt, Berner, Bundeshaus, Zytlogge, Kafigrum, Rosengarten, Bernisches Historisches Museum.

The Matterhon

Alp dağlarının olduğu en güzel manzaralı yer The Matterhon’u görmeden İsviçre’den dönmemelisiniz. İsviçre’nin önemli ulaşım araçlarından trenle burada gezinti yapıp, restoranlarda değişik lezzetleri deneyebilirsiniz.

Chillon Şatosu

Avrupa’nın merkezinde ve refahın yüksek olduğu ülkede görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de Chillon Şatosu. Gölün kenarında eşsiz bir manzaraya sahip şato iç içe ve büyük olarak yapılmış odaları ile dikkatinizi çekebilir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.