Altın o sınırda tutunma çabasında

0
1315

Altın, Yunanistan'ın borç krizinin görüşüleceği acil zirve öncesi, Asya hisse senetlerindeki toparlanmayla birlikte, ons başına 1,200 dolar civarında tutundu. Platin 16 ayın en düşük seviyesi yakınında işlem gördü.

Spot altın, Cuma günkü seviyesi olan 1,200.27 dolardan, bugün Singapur saati ile 12:03'te 1,199.03 dolara geldi. Metal üst üste iki hafta yükseldi. Altın geçen hafta, Fed'in faiz artırımlarında kademeli bir tutum takınacağını kaydetmesinin ardından 1,205.80 dolara çıkarak 28 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Altın bu yıl, Yunanistan'a ilişkin görüşmelerin sürdüğü bir ortamda, yatırımcıların Fed'in ne zaman fazia artırımına gitme kararı alacağını değerlendirmeleri ile birlikte, yıl başından bu yana 10 defadan fazla kayıp ve kazanç bölgeleri arasında gidip geldikten sonra yüzde 1.2 değer kazandı. Yunanistan'ın borç geri ödemesi için son tarih olan 30 Haziran'ın yaklaşması ve aylardır süren görüşmelerde yeni bir anlaşmaya varılmaya çalışılması ile birlikte, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, temerrütten kaçınmak için, kreditörleri seçim kampanyasında dile getirdiği vaatler konusunda taviz vermeye hazır olduğuna ikna etmek zorunda kalacak.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd., bilgilendirme notunda, "Zirve Yunanistan konusundaki tıkanmayı aşmayı amaçlayacak," dedi ve "Yatırımcılar halen bir anlaşmaya varılacağı algısındalar" şeklinde görüş bildirdi.

Asya bölgesi hisse senetlerinin göstergesi MSCI Asya Pasifik Endeksi bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, iki hafta ard arda aşağı yönde hareket ettikten sonra yüzde 0.2 geriledi. Çin'de piyasalar tatil nedeniyle kapalı.

Ağustos vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.3 düşerek ons başına 1,198.70 doalra indi. Spot gümüş, Cuma günkü seviyesi olan ons başına 16.1075 dolardan 16.1415 dolaa geldi. Metal Cuma günü yüzde 1.6 kadar gerileyerek son iki haftanın en yüksek düşüşünü gerçekleştirdi.

Palladyum Cuma günü ons başına 706.25 dolar ile Şubat 2014'ten bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.1 yükselişle 708.90 dolar çıktı ve 10 Haziran'dan bu yana ilk kez yukarı yönde hareket etti. Metal geçen hafta, küresel arzdaki bolluktan solayı ayı piyasasına girdi ve altı hafta ard arda düşerek 2008'den bu yana en uzun haftalık düşüş serisini gerçekleştirdi. Platin yüzde 0.3 düşerek ons başına 1,081.85 dolara geldi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.