Borsa haftayı nasıl kapadı? Haftaya beklenti ne yönde?

0
2265

BIST 100 endeksi, dünkü kapanışa göre 240,47 puan artarken, toplam işlem hacmi 3 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,27 yükseldi, holding endeksi yüzde 0,46 düştü. Günün en fazla kazandıran sektör endeksi yüzde 1,42 ile "madencilik", en fazla değer kaybeden sektör endeksi ise yüzde 0,68 ile "spor" oldu.

Spor endeksi, Fenerbahçe Futbol AŞ hisse fiyatının UEFA'dan yapılan açıklama sonrası yüzde 2,53 düşmesinin etkisiyle geriledi. Fenerbahçe Futbol AŞ'nin, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, "UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu tarafından Finansal Fair Play kurallarından Başa Baş (Break Even) kuralına uyumsuzluk nedeni ile şirketimizle ilgili inceleme başlatıldığı öğrenilmiş olup, konuyla ilgili 4 Aralık günü UEFA merkezinde bir görüşme yapılacaktır. Öte yandan, inceleme sonuçlanıncaya kadar bu aşamada UEFA gelirlerimiz geçici olarak dondurulmuştur" bilgilerine yer verildi.

81 bin kritik seviyede tutunamadı

Güne yatay başlayan BIST 100 endeksi, küresel piyasalardaki pozitif hava ve döviz kurları ile faizlerdeki düşüşün etkisiyle yükselişe geçerek gün içinde 81.121,69 puana kadar çıktı. Analistlerin teknik görünüm açısından önemli gördükleri 81.000 seviyesinin üzerinde tutunamayan endeks, 80.600 – 80.800 aralığında dengelendi.

Dolar/TL kuru son iki haftanın en düşüğüne geriledi

Analistler, küresel piyasalarda doların gelişen ülke para birimlerine karşı değer kaybetmesinin etkisiyle dolar/TL'nin 2,8158 ile son iki haftanın en düşük seviyesine gerilediğini hatırlatarak, 2 yıl vadeli göstergeli tahvilin bileşik faizinin de gün içinde yüzde 10,19'a düştüğünü, buna karşın pay piyasalarında alımların güçlenemediğini kaydediyor.

Gelecek hafta TCMB'nın toplantısı izlenecek

Gelecek hafta yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ve açıklanması beklenen 64. Hükümet bakanlarının, yurt dışında ise ABD verilerinin izleneceğini belirten analistler, BIST 100 endeksinin 79.900 seviyesinin destek, 82.500 seviyesinin direnç konumunda olduğunu kaydediyor.

 24 Kasım'da gerçekleştirilecek PPK toplantısına ilişkin anketine katılan ekonomistler, faiz oranlarında değişiklik beklemiyor. TCMB, geçen ayki PPK toplantısında faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmemişti. Mevcut durumda politika faizi yüzde 7,50, faiz koridorunun üst bandı yüzde 10,75, alt bandı ise yüzde 7,25 seviyesinde bulunuyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.