Borsa şimdilik tepkisiz kaldı

0
1559

 Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 0,36 oranında değer kazandı.

dünya.com sitesinde yer alan habere göre, TCMB'den erken faiz indirim beklentilerinin sona ermesinin ardından endeks üzerindeki satış baskısının devam edebileceği belirtilirken, hisselerin seyri açısından petrol fiyatlarında son günlerdeki sert yükselişin devam edip etmeyeceği izlenecek.

Bank Asya nasıl etkileyecek?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Bank Asya'nın imtiyazlı paya sahip bazı ortakların kurucularda aranan nitelikleri taşıdıklarını gösterir bilgi ve belgelerin verilen süreye rağmen BDDK'ya verilmediğini belirterek, bankanın imtiyazlı hisselerinin temettü hariç ortaklık haklarının Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından kullanılmasına karar verdi.

Uzmanlar Bank Asya hisselerine TMSF tarafından el konulmasının endeks genelinde bir satışa yol açacaklarını düşünmüyorlar.

Bu sabah ise BIST-30 endeksinin Şubat sonu vadeli kontratları yüzde 0.23 artıda bulunuyor.

Uzman görüşleri

Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge, "Dünkü sert satışlardan sonra bugün de aşağı yönlü baskı oluşabileceğini düşünüyorum. Türkiye'nin geçen aylarda diğer piyasalardan pozitif ayrışmasını sağlayan petrol fiyatlarındaki yükseliş ve endekste 87 bin desteği ve 88 bin 500 direncini izliyoruz" dedi.

Bank Asya'nın hisse piyasası geneli üzerinde baskı yaratacak bir durum oluşturacağını düşünmediğini belirten Tözge, "Sadece yönetime el konuldu, bunun panik yaratacak bir durum olduğunu düşünmüyorum" dedi.

Oyak Yatırım tarafından yayımlanan değerlendirmede ise, "Endekste dünkü sert düşüşün ardından Banka Asya hisselerine el konulmasına rağmen yatay açılış bekliyoruz" denildi.

Şirket haberleri

Şirketlere bakıldığında ise dün bilanço açıklayan Garanti Bankası'nın 2014 yılında net kârı, net faiz gelirlerindeki artışın da desteği ile yüzde 6.5 artışla 3.2 milyar lira olurken; 2014 son çeyrek net kârı da yüzde 60 yükselişle 777.6 milyon lira olarak gerçekleşti.

Global Yatırım Holding kendi sermayesinde sahip olduğu yüzde 18 oranındaki şirket hisselerinin Goldman Sachs International'a satışını müzakere münhasırlık sözleşmesi imzaladı. Bunun yanı sıra Goldman Sachs'ın şirkete 100 milyon dolar tutarında 5 yıl vadeli kredi de vermesi bekleniyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.