Bugün bu verilere dikkat!

0
2665

Küresel piyasalar dün ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin beklentilerden iyi gelmesinin ardından genel olarak dalgalı bir seyir izlerken, yurt içi piyasalar pozitif görünümü korudu.

ABD'de dün açıklanan perakende satışlar ve haftalık işsizlik başvuruları verisinin beklentilerden iyi gelmesinin ardından 10 yıl vadeli tahvil faizleri artan talep ile yüzde 2,15'e kadar gerilerken, dolar endeksi 88'in altına kadar geriledikten sonra yükselişe geçerek günü 88,66'dan tamamladı. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,36, S&P 500 endeksi yüzde 0,45, Nasdaq endeksi yüzde 0,52 yükseliş kaydetti. Analistler, bugün açıklanacak ÜFE ve Michigan Üniversitesi güven endeksinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirterek, teknik olarak Dow Jones endeksinin 17.500 puanın üzerinde kaldığı sürece pozitif görünümün devam edebileceğini kaydediyor.

Avrupa tarafında merkez bankaları tarafından yapılan açıklamalar ile dolar/ İsviçre Frankı ve sterlin/dolar paritesinde dalgalı bir seyir izlenirken, dolar/Norveç Kronu ise son 11 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Avro/dolar paritesi ABD'de beklentilerden iyi gelen verilerin ardından 3 işlem günü devam eden yükselişini sonlandırarak düşüşe geçti. Dün avro/dolar paritesi en düşük 1,2370'i gördükten sonra günü 1,24'ün hemen üzerinde tamamlarken, Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,64 yükseldi, İngiltere ve Fransa'da ise endeksler düşüşle kapandı. Analistler, bugün Avro Bölgesi'nde açıklanacak sanayi üretimi verisinin takip edileceğini ifade ediyor.

Asya borsaları, bugün Çin'de açıklanan sanayi üretimi ve perakende satışlar verisinin ardından pozitif bir seyir izliyor. Çin'de sanayi üretimi beklentilerin altında kalırken, perakende satışlar ise beklentilerin üzerinde artış kaydetti. Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,15 değer kazanırken, Çin'de Şanghay endeksi kapanışa yakın yüzde 0,4 yükseldi.

Yurt içi piyasalar dün açıklanan cari işlemler açığı verisinin yıllıklandırılmış bazda gerilemeye devam etmesi ile pozitif bir seyir izlerken, ABD verilerinin ardından BIST 100 endeksi günün ikinci yarısında kazançlarının önemli bir kısmını geri verse de günü yüzde 0,70 yükselişle tamamladı. ABD verilerinin ardından gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 8,16'ya, dolar/TL 2,2585'ten 2,28'in üzerine yükseldi. Analistler, BIST 100 endeksinde iç dinamiklerin öne çıktığını belirterek, 85.500 direncinin güçlendiğini, bu seviyenin kırılması durumunda yeni bir yükseliş dalgasının etkili olabileceğini belirtiyor. Endeksin 85.500 direncini kıramaması durumunda 83.000 desteğinin takip edileceğini aktaran analistler, bu desteğin kırılması durumunda ise satış baskılarının artabileceğini tahmin ediyor.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

12.00 Avro Bölgesi, ekim ayı sanayi üretimi

15.30 ABD, kasım ayı ÜFE

15.30 ABD, Michigan Üniversitesi güven endeksi

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.