Dolar 2,18 seviyesini de gördü

0
2735

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın yeni kabinede ekonomi yönetiminin başında kalmaya devam edeceği beklentileri ile dün diğer gelişmekte olan para birimlerinden pozitif ayrışan TL, bugün ise dolardaki global değerlenme eğilimine karşı koyamadı.

Beklentilerin üzerinde açıklanan ABD konut verilerinin Fed'in öngörülenden daha erken faiz artırımına gidebileceği beklentisi oluşturmasıyla dün dolarda bütün para birimleri karşısında başlayan güçlenme eğilimi bugün de devam ederken, dolar/TL 2,18 seviyesini aştı.

Kurdaki yükselişte kurumsal dolar talebinin de etkili olduğu belirtiliyor. Fed'in faiz artırımının zamanlamasına ilişkin vereceği sinyallere odaklanan piyasalarda bu akşam açıklanacak olan son Fed toplantısının tutanaklarının ardından Başkan Janet Yellen'ın Cuma günü Jackson Hole'da yapacağı konuşma bekleniyor.

Bir bankacı, "Dolar global bazda hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazanıyor. Dün açıklanan konut verileri iyi gelince, 'tahvil alımları Ekim'de sona erer, belli bir süre sonra da faiz artışı gelebilir' beklentisi arttı. Dün pozitif ayrışan TL'de bugün ise biraz daha kötü performans görüyoruz. Kurdaki yükselişte kurumsal döviz talebi de bir miktar etkili. Dolar/TL'de 2,1870-2,20 civarındaki kritik seviyelere yaklaşmamız da tedirginliği artırıyor" dedi. Öte yandan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in, hızlı kredi büyümesi ve dış borçlarındaki artışın Türk bankalarının risklerini artırdığını açıklaması da piyasalara olumsuz yansıdı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.