‘Dolar’dan tatil dönüşü sürprizi

0
2650

Haftanın ilk üç işlem günündeki resmi tatilin ardından TL Cuma günü tatil öncesi seviyesine göre yüzde 1.5'in üzerinde değer kaybı ile iki haftanın en yüksek seviyesinden güne başladı.

Türkiye piyasalarının tatilinde, Arjantin'in saatlerle ifade edilecek kadar kısa zamanda temerrüde yaklaşması, Ukrayna ile yaşanan gerginlik sonrası Batı ülkelerinin yaptırımlarını artırdığı Rusya'ya ilişkin jeopolitik riske ABD'de dün açıklanan güçlü büyüme verisinin doların değer kazanmasına neden olması ile gelişmekte olan ülke para birimleri değer kaybetti.

Tatil öncesi 25 Temmuz'da günü 2.0920'li seviyelerde tamamlayan dolar/TL bu sabah TSİ 08.06'da 2.1325/2.1344 seviyesindeydi.

Bankacılar değer kayıplarının bir bölümünün tatil nedeniyle piyasada gerçekleşen hacimsiz işlemlerden kaynaklanmış olabileceğini belirtseler de bu verilere göre TL'nin geçen hafta Cuma gününe göre değer kaybı yüzde 1.78 oldu. Aynı saatte sepet bazında TL ise 2.4934/2.4949 seviyesinden işlem gördü. Dolar/TL en son 14 Temmuz'da 2.13'ün üzerinde işlem görmüştü.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.