Kitlesel fonlama Nedir?

Kitlesel fonlama (crowdfunding)  aile, bireysel yatırımcılar ve arkadaşların bir araya gelerek internet üzerinden tavsiye edilen proje ve girişime finansal destek toplamasına aracılık eden bir fonlama türüdür.

0
2465

2006 yılında ilk kez video projesine sermaye desteği arayan Michael Sullivan tarafından kullanıldığı bilinen kitlesel fonlama, son yılların en dikkat çeken fonlama yönteminden biri olmayı başardı.

Kitlesel fonlama yöntemiyle proje sahibi bağış, ödül, hisse ve borçlanma karşılığında sermaye istediğinde bulunabilir.  Ayrıca sermayenin oluşmasına katkı sağlayanlar bağış yapabildiği gibi,  yatırım yaptığı projeden ilk üretim,  hisse, hizmet kazancı karşılığında da destek sağlayabilir.

Ödül ve bağış karşılığında yasal düzenlemelerle destek toplanan ülkelere İngiltere, ABD, Yeni Zelanda ve Japonya örnek verilebilir.

Her şeyin internet üzerinden yapıldığı kitlesel fonlamanın yatırımcı ve girişimci için avantajlı olduğundan söz edebiliriz. Çünkü yatırımcı yatırımı karşılığında bedel alırken, girişimci de projesini hayata geçirme imkanı buluyor.

Dünya Bankası araştırma verilerine göre; kitlesel fonlamanın 2025 yılına kadar 90 milyar dolara ulaşması öngörülüyor.

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.