Kritik Erdoğan ve Merkez yorumu

0
1997

JP Morgan, 18-19 Marttarihlerinde Ankara ve İstanbul'da hükümet, TCMB yetkilileri ve bağımsız politikacılar ve ekonomi analistleri ile yaptığı temaslar sonucunda hazırladığı raporda, yapılan görüşmelerin özellikte politik görünüm ve TCMB politikalarına siyasi müdahale konusunda endişelerin yatışmasına yardım ettiğini bildirdi.

JP Morgan, gerek piyasa oyuncuları, gerekse hükümet yetkililerinin seçime kadar bekle ve gör politikası izleyeceklerinin oldukça açık olduğunu belirtirken, temaslarda Türkiye'ye ilişkin bazı risklerin abartılı olduğu, ancak ülkenin taze sermaye çekmek için yeni hikayelere ihtiyacı olduğu sonucuna vardıklarını da belirtti. 

Kürt barıs sürecinin tamamlanması ve doğu Türkiye'nin İran ve Suriye piyasalarının potansiyellerini kullanarak gelir farkını kapatması olasılığını, yapısal reformlar için görünümün bazı önemli hikaye potansiyelleri olduğunu ifade eden JP Morgan, risk faktörleri olarak ise denge ve kontrol problemlerini, sermaye girişlerine bağımlılığı, şirketlerin açık döviz pozisyonlarını işaret etti.

Ankara ve İstanbul'da yapılan görüşmelerin AKP'nin 7 Haziran seçiklerini rahat şekilde kazanacağına, ancak Anayasa'yı değiştirmek için gerekli çoğunluğu elde edemeyeceği görüşünü teyit ettiğini anlatan JP Morgan, bununla birlikte seçimlerden sonra oluşacak yeni makroekonomik politika yönetiminin politik belirsizlik kaynağı olduğunu vurguladı.

JP Morgan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TCMB arasındaki ateşkesin seçimlere kadar devam edeceğinin örgörüldüğünü de vurguladı.

JP Morgan, tüketici ve yatırımcı güvnindeki cari oynaklığın etkilerinin güçlü şekilde vurgulandığını, ancak bunun finansal istikrara yönelik risklerle biraraya gelmesi riskinin gerek bankacılar gerekse politika yapıcılar tarafından önemsiz gösterildiğini de ifade etti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.