Piyasalar güne nasıl başladı? 17.02.2017

Piyasalar güne nasıl başladı? İşte ayrıntılar...

0
3634

Yatırımcılar, diğer reflasyon işlemlerinde görülen geri çekilmenin zayıflamasına karşın haftanın son işlem gününde Asya hisse senetlerinden çıkmaya devam ettiler.

Standard & Poor’s 500 Endeksi’denki (S&P 500) düşüş, Sydney’den Tokyo’ya, hisse senetleri üzerinde baskı oluştururken, Hong Kong hisseleri bu haftaki kazancını daralttı. ABD Hazine tahvilleri, Perşembe günü altı günde ilk kez değer kazandıktan sonra düşüşüne geri döndü ve dolar, son iki haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirdikten sonra yatay seyretti. Altın üçgünlük yükselişin ardından yatay seyre geçti. Yatırımcılar Perşembe günü, ABD ekonomisinin daha yüksek faizlerle başa çıkabileceğine ilişkin iyimserlikten destek bulan reflasyon işlemlerinin yeniden canlanmasının ardından geri çekildiler.

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen hafta yönetimin yakında “önemli” bir vergi planı açıklayacağını söylemesinin hisse senetleri, dolar ve gelişen piyasa varlıklarında bir ralliyi tetikledi. MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi’nin RSI göstergesinin bazı traderlar için bir düzeltmenin yakın olduğuna ilişkin işaretler vermesinin ardından, hisse senetlerinde son kazançların biraz aşırı olduğu görüşü güçlendi. Öte yandan, Fed’in Mart ayında faiz artırımına gitme olasılığı, bu hafta artış göstermesine karşın yüzde 50’nin altında kaldı.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, ABD ekonomisinin merkez bankasının istihdam ve enflasyon hedeflerine yakın olduğunu söyledi ve Fed’in bu yıl üç kez faiz artırımına gidebileceğini işaret etti. Fischer’in yorumları Fed Başkanı Janet Yellen’ın bu haftaki konuşmalarına benzer nitelikteydi. Gelen veriler de Fischer’i destekledi; Ocak ayı konut başlangıçları beklenenden iyi çıkarken, Philadelphia Fed İmalat Endeksi 1984’ten bu yana en yüksek seviyesine çıktı ve işsizlik başvuruları güçlü bir işgücü piyasasını işaret etti.

Piyasalarda yaklaşan önemli olaylar şöyle;

*İngiltere’de Ocak ayı için perakende satışlar verisi ve ABD’de Conference Board öncü göstergeler verisi açıklanacak.

*Alman finansal hizmetler şirketi Allianz SE ve ABD’li traktör üreticisi Deere & Co. karlarını açıklayacak şirketler arasında yer alıyor.

Hisse Senetleri

*MSCI Asya Pasifik Endeksi, Perşembe günü Temmuz 2015’ten bu yana en yüksek seviyesinden kapandıktan sonra Tokyo saati ile 13:11’de yüzde 0.4 aşağıda seyrediyordu.

*Japonya’da Topix Endeksi yüzde 0.6 geriledi ve haftayı kayıpla geçmeye yöneldi. Avustralya’da S&P/ASX  Endeksi yüzde 0.2 ve Yeni Zelanda’da S&P/NZX  Endeksi yüzde 0.1düştü. Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0.3 aşağıdaydı.

*Singapur’da Straits Times Endeksi, ekonominin dördüncü çeyrekte beş yılı aşkın sürenin en hızlı büyümesini gerçekleştirdiğini gösteren veri sonrası yüzde 0.4 yükseldi.

*Hong Kong’da Hang Seng Endeksi Ağustos 2015’ten bu yana en yüksek kapanışından yüzde 0.4 geriledi. Hong Kong’da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.8 düşerken, Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 geri çekildi.

*Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin Perşembe günü son sekiz günde ilk kez düşmesi ve 2013’ten bu yana en uzun yükseliş serisini sonlandırmasının ardından fazla değişmedi. Avrupa’da, Stoxx europe 600 Endeksi yüzde 0.4 geriledi ve bu endeks de 6 Şubat’tan bu yana ilk kez aşağı yönde hareket etti.

Para Birimleri

*Yen dolar karşısında, Perşembe günü yüzde 0.8 yükselmesinin ardından yüzde 0.1 düşerek 113.33 seviyesine geldi.

Kaynak: Bloomberg HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.