Piyasalar tatlı bir rehavette…

0
2252

Çin hisseleri, 18 ayın en büyük iki günlük kaybını göstermesinin ardından toparlanıyor. Güçlenen yen ile Japonya hisseleri 5 günden bu yana ilk kez düşüş gösteriyor. Yuan 9 ayın en sert yükselişini kaydetti.

Şanghay Bileşik Endeks, inşaat şirketlerinin öncülüğünde yüzde 2.4 ralli yaparak yerel saat ile 11:30’da 3,043.50 puana geldi. Endeks, hükümetin hisse senedi fiyatlarındaki hızlı yükselişi yatıştırmak için adım atacağı spekülasyonları ile geçtiğimiz iki günde yüzde 5 geriledi. Yuan dolar karşısında, yüzde 0.35 değer kazanarak 24 Mart’tan bu yana en büyük yükselişi gösterdi. Japonya’da Topix endeksi yüzde 0.4 düşerken, Japonya para birimi yen yüzde 0.3 artış ile 120.17 yen oldu ve yükselişi 2. güne taşıdı.

Şanghay’daki Dragon Life Insurance Co. fon yöneticilerinden Wu Kan, “Bazı yatırımcılar, geçtiğimiz 5 günde yaşanan düzeltmenin ardından düşük fiyattan hisse senedi satın alımı yapıyor. Makine şirketler, Çin hükümetinin şirketlerin yurtdışına açılmasına yönelik politikalar uygulamaya başlaması ile yatırımcıların şu an için favorisi görünüyor” dedi.

Asya piyasalarının çoğu Noel tatili dolayısıyla kapalı olacak. Taiwan ve Taylanda hisseleri geriliyor. Tokyo Emtia Borsası’nda Haziran vadeli kauçuk kontratı yüzde 0.3 düşüş ile kayıpları yüzde 2.3’e genişletti. ABD ve Avrupa piyasaları dün yatay bir seyir izledi. Petrol, ABD stoklarının iki ayın en büyük yükselişini kaydettiğini gösteren verinin ardından geriledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.