Türkiye’ye yabancı ilgisi artabilir

0
1668

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ahmet Erdem, “Belirsizliklerden bahsettiğimiz bir dönemde 9 ayda 12.6 milyar dolar uluslararası doğrudan yatırıma ulaştık. Geçen sene 12 ayda alabildiğimiz uluslararası doğrudan yatırımı 9 ay sonunda almış görünüyoruz” dedi.

 Erdem, Türkiye’nin dünyadaki toplam uluslararası doğrudan yatırımdan aldığı payın son dönemde yüzde 1’ler civarında seyrettiğini, YASED olarak bunu 3 misline kadar çıkarabilecek potansiyelin Türkiye’de olduğuna inandıklarını dile getirdi.

Türkiye’nin uluslararası doğrudan yatırımdan aldığı yüzde 1 civarı oranın geçen yıl dünyadaki toplam yatırım üzerinden bakıldığında 12.8 milyar dolara tekabül ettiğini belirten Erdem şunları kaydetti:
“Dünyadaki uluslararası doğrudan yatırım önceki yıla göre yüzde 16 civarında düştü. Ama Türkiye’de böyle bir düşüş görmedik. Aslında virgülden sonraki oranlarda bir önceki yıla biraz daha arttık. Böyle belirsizliklerden bahsettiğimiz bir dönemde 9’uncu ay sonu itibarıyla 12.6 milyar dolara ulaşmış  durumdayız. Bu neyi gösteriyor? Sözünü ettiğimiz  potansiyelin orada olduğunu gösteriyor ve bahsettiğimiz yüzde 3’lük oranlara ulaşabileceğimizin bir kanıtı.” 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.