Yabancıların dikkat çeken hareketi

0
2808

Yabancı yatırımcıların takas toplamındaki oranı eylül ayının ilk haftasında yüzde 64,23 seviyesinden düşmeye başlayarak önceki hafta yüzde 62,56'ya kadar geriledi.

Yabancıların oranı bu hafta etkili olan alışlarla yükselişe geçerek yüzde 63,2'ye kadar çıktı. ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin parasal genişlemeden çıkış ve faizlerin artırım sürecine ilişkin birbirinden çok farklı açıklamaları küresel piyasalarda volatiliteyi artırırken, Avrupa'da beklentilerden iyi gelen makroekonomik veriler, dolar endeksinin artan risk iştahı ile düşüşe geçmesi ve yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) attığı son adımların yatırımcıların ekonomi politikasına olan güvenini artırması TL varlıklarına ilginin yükselmesini sağladı.

Yabancı yatırımcıların geçen hafta özellikle ulaştırma ve banka hisselerinde güçlü bir şekilde net alış tarafında olduklarının tahmin edildiğini belirten analistler, bununla birlikte özellikle çarşamba ve perşembe günü alımların genele yayılmasının Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksini güçlü direnç konumunda olan 80.000 puan sınırına kadar taşıdığını kaydediyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.