Balkanların dinamik şehri: Bükreş

Zamanın, bir yerlerde sıkışıp kaldığı bir şehir: Bükreş

0
2291

Sınır komşumuz Romanya’nın başkenti ve en büyük şehir olan Bükreş, gerçek anlamda Doğu’nun Paris’i olarak geçiyor. Geçmişi antik çağlara kadar uzanan Bükreş, tarih boyunca sahip olduğu önem yüzünden büyük yıkımlar ve yeniden yapılanmalara sahne olmuş.

Tüm bu yıkımlara rağmen adeta bir açık hava müzesini andıran Bükreş’te 50 50’den fazla sergi, müze, opera ve tiyatro bulunuyor. Yerli halk da dahil olmak üzere turistlerin yoğun ilgi gösterdiği The National Museum of Art of Romania ve Pasajul Victoriei Bükreş’in en çok ziyaretçi çeken turistik mekanları arasında yer alıyor. Ayrıca, dünyanın en büyük ikinci yönetim binası unvanını alan Parlemento Binası da Bükreş’te mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Diğer müzelerin aksine Parlemento Binası’na girmek için bazı koşulları yerine getirmeniz gerekli. Binaya girmek için önce pasaportunuzu kapıdaki görevlilere bırakmanız ve giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. 15 kişilik turlar halinde gezdirilen Parlemento Binasında fotoğraf çekmenin yasak  olduğunu da hatırlatmak gerekli.

İçinde bir Atatürk büstünü bulunduran Avrupa’nın en ünlü opera binası Odeon da Bükreş’e gidildiği zaman mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerleri listesinin üst sıralarında yer alıyor.

Bükreş mutfağı

Şehre has olan Drop isimli eti, mamaliga denilen mısır ekmekli patates püresi, chifftele adı verilen minik köfteleri, ekmek içinde fasulye çorbasını Bükreş’in en ünlü restoranı olan Caru’cu Bere’de tadabilirsiniz. Ayrıca Bükreş’in Eski Şehir denilen bölgesinde aralarında Türk mutfağının da olduğu birçok dünya mutfağına ait yemeklerin sunulduğu restoranlar bulabilirsiniz.

Gece hayatı

Bükreş’in en popüler gece kulübü Bamboo, hemen hemen her gece düzenlediği konsept partilerle biliniyor. Ayrıca her gece kostüm partisi düzenlen Gaia Night Club da Bükreş’in popüler diğer bir mekanı.

Nasıl gidilir?

Dünya’nın birçok yerinden olduğu gibi İstanbul’dan da Bükreş’e direkt seferler bulunuyor. İstanbul’dan uçuşların yaklaşık 1 saat 10 dakika sürdüğü Bükreş’e kendi aracınızla, otobüsle veya trenle de gidebilirsiniz.

Bükreş nerede?

Bükreş Avrupa kıtasının güneydoğusunda yer alan ve tarihimizde önemli bir yeri olan ülkesinin güneyindeki Dracula’nın evi Eflak Ovası’nın Tuna kollarından Dimbovita Irmağı kıyısında kurulan bir şehirdir. Bükreş’te Romanya’nın para birimi olan Rumen Leyi kullanılmaktadır. Bu para biriminin uluslararası para birimi kodu ise Ron’dur.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.