Zamanı nasıl etkin kullanabiliriz?

Zamanımızın en büyük sorunu, zamanı etkin bir şekilde kullanamamaktır. İşte zamanı etkin kullanmak için işinize yarayacak tavsiyeler

0
10258

Zaman hakkında görecelilik, çok katmanlı olması, düzlemsel olmaması gibi pek çok teori olmasına rağmen aslında zaman hakkında bildiğimiz tek şeyin ellerimiz arasından hızla akıp gitmesidir. Geçmişe dönüp baktığımızda, henüz daha dün gibi yaşadığımız olayların aslında yıllar önce yaşadığımızı görüyoruz.

Daha dün gibi gelen bu olaylar karşısında da, aradan geçen zamanı asla geri getiremeyeceğimizi fark ediyoruz. Bu acı gerçekle yüzleşmek zorunda kalan bizler, zamanın istediğimiz gibi akmadığından veya su gibi geçip gittiğinden yakınanlar değil miyiz?

Bize emanet edilen zamanı boşa harcayıp, sonra hiçbir şeye vakit bulamayanlardansanız, sizde zamanı kullanmayı bilmeyenler arasındasınız.

Programlı olun!

Ne olursa olsun programlı olun. Kulağa çok klişe gelmesine rağmen, zaman yönetimi ve zamanı etkin kullanmanın en güzel yolu programlı olmaktır. Eğer programlı olmazsanız, ne istediğiniz işi bitirebilir ne de kendinize ve çevrenize vakit ayırabilirsiniz. Tabii ki, programlı olmak aynı zamanda yaptığınız programa da uymak anlamına geliyor.

Ertelemeyin!

Yapacağınız işi ertelemek, size hiçbir şekilde zaman kazandırmaz, aksine zaman kaybettirir. Örneğin; yapmanız gereken işi ertelediğinizde programınızın ne kadar aksayacağını düşünün. Veya tam tersini! Kendinizi zorlayıp ertelemekten kaçındığınızda ne kadar “başarmış” hissedeceğinizi! Bunların yanı sıra, sizi erteleme iten nedenleri ortadan kaldırmayı deneyebilirsiniz.

Sınırlarınızı bilin!

Zamanı etkin kullanmak için yapmanız gerekenlerin başında kendinizi tanımanız ve sınırlarınızı tayin edebilmeniz yatıyor. Örneğin; zayıf yönlerinizi bilmeniz gerekli. Diyelim ki, size verilen bir işi kısa bir sürede yapabilecekken, zayıf yönlerinizi bilmediğiniz için daha uzun zaman harcıyorsunuz. Veya tam tersi, bu yüzden zamanınızı verimli kullanmak için mutlaka kendinizi tanıyın!

Ne az ne de çok!

Zamanınızı etkin kullanmak için uykusundan fedakarlık edenlerden birisi olmayın veya tam tersi bir şekilde kendinizi uykunun kollarına atıp, gününüzün büyük bir kısmını uyuyarak geçirmeyin.

Molalar, can kurtarıcıdır!

Zamanı verimli kullanmak için yaptığınız soluksuz çalışma gibi bir yanlışa düşmeyin! Eğer bir saatte yapabileceğiniz bir işi yarım saatte yapmaya kalkarsanız, sadece günü kurtarmış olursunuz. Mutlaka ihtiyacınız olduğunda kendinize izin vermeyi bilin!

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.