Başarılı bir yatırım için yapılması gerekenler

Yatırım yaparken başarılı olup kazanç sağlamayı kim istemez ki? Peki, başarılı bir yatırım için yapılması gerekenleri biliyor musunuz? İşte yatırımda başarı için yapılması gerekenler… Yatırım kararı vermeden önce iyi bir araştırma yaparak işe koyulmalısınız. Hangi piyasada, nasıl yatırım yapacağınıza karar verdikten sonra yatırım planı oluşturarak hareket etmeniz de fayda var. Yatırım planınıza paralel olarak doğru bir strateji ile ilerlemelisiniz. Doğru stratejinin yanı sıra aşağıdaki maddeleri uygulayarak başarılı bir yatırım gerçekleştirebilirsiniz. Başarılı bir yatırım için dikkat edilmesi gereken unsurlar ise şöyle sıralayabiliriz;

0
4746

Riskinizi doğru yönetin!

Risk olumsuz bir durumdur ama riski öngörmek ve oluşan riski sonlandırmak sizin elinizdedir. Özellikle finans piyasalarında işlem yapan yatırımcıların riskin olduğunu unutmamaları gerekir. Kısaca piyasalarda risk kaçınılmazdır. Riski kontrol altına alır ve doğru yönetirseniz yatırımda başarınız kaçınılmaz olabilir.

Hırstan kaçının!

Aşırı hırs herkesin olduğu gibi yatırımcının da en büyük düşmanıdır. Doğru bir strateji oluşturmadan kazanma hırslı ile hareket ederseniz kaybetme olasılığınız maksimuma çıkabilir. Yatırım yaparken kaybedenler arasında değil de kazananlar arasında yer almak için hırstan uzak durmalısınız.

Gündemi takip edin

Piyasalarla ilgili tüm güncel olayları yakından takip etmeli, yatırım aracınızın fiyatını etkileyecek hiçbir unsuru göz ardı etmemelisiniz. Unutmayın ki; güncel ekonomik ve siyasi olaylar doğrudan yatırım enstrümanlarını etkileme gücüne sahiptir.

Forex piyasasında dolar/TL paritesinde işlem gerçekleştiren bir yatırımcıyı ele alalım. Bu yatırımcının doların ve TL’nin fiyatını etkileyecek tüm unsurları yakından izlemesi gerekir. Örneğin; ABD Merkez Bankası’nın para politikaları ve her ayın ilk haftasında açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi dolarda fiyat hareketlerine sebep olabilir. Bu sebeple dolar/TL kurunda işlem yaparken ekonomik verilerin yakından izlenmesi oldukça önemlidir.

Sabırlı olun!

Sabır bir yatırımcının sahip olması gereken özelliklerin başında yer alır. Başarılı bir yatırım için ani ve duygusal hareket etmekten kaçınmalı, sabırlı olmalısınız. Ayrıca “sabırlı olmak” ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın yatırımcılara verdiği en büyük tavsiyelerdendir. Dolayısıyla finans piyasalarında hırsınıza yenilmeden, duygusallıktan kaçınarak sabırlı bir şekilde yatırımlarınızı şekillendirmelisiniz.

Hata yapmaktan korkmayın!

Yatırım gerçekleştirirken elbette ki hatalarınız olacaktır fakat bu hatalardan ders çıkarak ilerlemeli, nerede ve neden hata yaptığınızı kendinize sormalısınız. Bu soruların cevabını bulmalı, hatalarınızdan ders çıkartarak doğru strateji ile hareket etmelisiniz. Doğru strateji çerçevesinde ilerlediğiniz takdirde siz de başarılı yatırımcılar arasında yer alabilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.