Kamu giderleri Nedir?

Kamu giderleri kamusal bir olay olarak nitelendirilir.

0
7258

Kamu gideri; devlet tarafından kamuya daha iyi hizmet verebilmek adına yapılan harcamalardır. Devletin topluma hizmet verdiği başlıca alanlar ise şöyledir; sağlık, eğitim, ulaşım, adalet, güvenlik, yol ve köprü. Bunları gerçekleştirmenin yolu da harcamadır. Doktorlara, öğretmenlere ödenen maaşlar, bir hastanenin ısınma, aydınlatma, haberleşme masrafları ve bir okulun, köprünün yapımında çalışan işçiye ödenen ücretler kamu giderlerine örnek verilebilir. Kamu giderleri kamusal bir olay olarak nitelendirilir.

Kamu giderlerinin çeşitleri nelerdir?

  • Cari Giderler
  • Yatırım Giderleri
  • Transfer Giderleri
  • Gerçek (Olağan) Giderler

Kamu harcamalarının ödemesini her görevlinin yapması söz konusu değildir. Harcamalar yetki verilmiş kişiler tarafından yapılmaktadır.

Bütçe kanununca izin verilen ve yapılması uygun görülen harcamalar kamu giderleridir.  Devletin kamu harcamalarını finanse edebilmesi için de gelir elde etmesi gereklidir. Kamu gelirleri, devletin gelirleri içerisinde yer alır. Kamu gelirleri ise şöyledir; harç, vergi, şerefiy, borçlanma, mülk ve teşebbüs gelirleri, para cezaları ve parafiskal. Özellikle vergi kamu gelirleri içerisinde en büyük paya sahiptir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.