Yastık altı altın birikimleri nasıl değerlendirilir?

Türk yatırımcı için yastık altında altın birikimi maddi ve manevi birçok anlam taşıyor. Kötü gün parası, düğün dernek için birikim, ev almak için peşinat gibi birçok amaçla yastık altında altın birikimi Türk yatırımcının geleneksel yatırımlarında önemli bir paya sahip.

0
5478

Yastık altı altın birikimi tanımı her ne kadar Türk yatırımcı için kullanılmış olsa da altın yüzyıllar boyunca güvenli liman olarak küresel piyasaların geleneksel yatırım aracı olarak tanımlanmış. Tabii Türk yatırımcı için sadece altın birikimi anlamına gelmiyor.

Anadolu’da çocuklar doğduğu andan itibaren evlendirilmesi, çeyizi, sünneti gibi geleneksel ritüellerin sembolünü oluşturuyor. Düğün takısı olarak biriktiriliyor, kötü gün parası olarak biriktiriliyor ya da ev almak, araba almak için biriktiriliyor Bu birikim ise evde güvenilir bir yerde saklanarak yapılıyor. Kimi zaman gardıroplarda, kimi zaman yatak altında kimi zaman saksıda…Bu tarz altın birikimlerinin hepsine yastık altı altın birikimi deniyor.

Yastık altı altın birikimi doğru bir yöntem mi, riskleri çok değil mi?

Yastık altı altın birikimcisi de bunu biliyor fakat başka birikim yolu bilinmediğinden geleneksel yöntemlere yöneliyor. Aslında yastık altı altınların değerlendirilmesi çok kolay. Yastık altında birikilen altınlar nasıl mı değerlendiriliyor? İşte size yastık altı altınlarınızı değerlendirebileceğiniz birkaç yöntem…

Altın hesabı sahibi olmak

Eskiden bankaların altın hesabı adı altında sundukları bankacılık hizmeti yoktu. Bugün yastık altı altınların finansal sisteme kazandırılması, güvenli olarak korunması, yastık altı altınlardan gelir sağlanması gibi birçok sebep bankaları altın hesabı oluşturmaya itti. Hükümetlerin de verdiği destek le bugün yastık altı altın birikimlerinizi bankalarda oluşturduğunuz altın hesabına değerlendirebiliyorsunuz. Tüm ziynet eşyalarınız, tam, çeyrek gibi altınlarınızı bankaya götürüp altın eksperleri vasıtasıyla güncel değeri üzerinden bankaya yatırılabiliyor ve bu hesaptan belirli oranda da faiz geliri elde edebiliyorsunuz.

Banka gram altınlarında yatırım

Yastık altı altınlarınızı bankada açacağınız altın hesabında değerlendirebileceğiniz gibi bankaların satmış oldukları gram altınlarda da yatırım yapma da sizin için ikinci bir alternatif olabilir. Geleneksel altın yatırımını seçenler bankalarda altın hesabı açabilirler. Bu hesapta bankanın standardı belli gram altınlara yönelebilirler.

Altın kontratlarında yatırım

Geleneksel olarak yine altın hesabında yatırımlarını değerlendirmek isteyen yatırımcılar borsalarda altın kontratları alıp satarak altın fiyatlarındaki fırsatlardan yararlanabilirler. Yastık altında biriktirdiğiniz altınları değerlendirmek için mutlaka bu konuda uzman kişilerden daha fazla detaylı bilgi almakta fayda var. Böylece birikimlerinizi korurken birikimlerinizden yeniden kazanç sağlama imkanı bulabilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.