Altın 1300 doların altında pusuda

0
2714

Altın, ABD'de ekonomik toparlanmanın hız kazandığına ilişkin iyimserliğin artması ve Ukrayna ve Orta Doğu'daki gerilimlerin azalması ile birlikte iki gün süren kayıpların ardından, ons başına 1,300 doların altında tutundu. Palladyum 13 yılın zirvesi yakınında seyrederken, platin değer kazandı.

Spot altın, dünkü seviyesi olan ons başına 1,298.40 dolardan, bugün Singapur saati ile 11:25'te 1,299.85 dolara geldi. Metal 15 Ağustos'ta yüzde 1.6 düşüşle 1,292.63 dolara kadar inerek 6 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra günü yüzde4 0.7 aşağıda kapadı.

Altın bu yıl, Fed'in varlık alımlarını kademeli olarak azaltmasına rağmen, kısmen Ukrayna ve Orta Doğu'daki anlaşmazlıkların güvenli liman alımlarını artırmasının etkisi ile sıçrama yaptı. Fed yarın, ekonomideki iyileşme ile birlikte varlık alımlarını altıncı kez azalttığı 29-30 Temmuz toplantısının tutanaklarını açıklayacak. Fed Başkanı Janet Yellen, 22 Ağustos'ta, merkez bankacılarının Jackson Hole, Wyoming'deki yıllık toplantısında konuşma yapacak.

Hong Kong'da Wing Fung Financial Group Ltd. analisti Sarah Xie, "Altın, aşağı yönlü eğilim ile birlikte, bant içindeki seyrini sürdürüyor," dedi ve "Bu haftaki risk faktörleri; Fed'in toplantı tutanakları ve fazi artırımı görünümüne ilişkin daha fazla ipucu verebilecek Jackson Hole toplantısı" şeklinde görüş bildirdi.

Bugün açıklanacak olan veriler, dün açıklanan ve ABD konut üreticilerinin güveninin yedi ayın zirvesine çıktığını gösteren veri sonrası, konut başlangıçlarının Temmuz ayında sıçrama yaptığını gösterebilir. Fed politika yapıcılarının büyük bölümü, Aralık 2008'den bu yana sıfır seviyesi yakınında tuttukları gösterge faizi gelecek yıl yükseltmek durumunda kalacakları tahmininde bulundu.

Gazze Ateşkesi

İsrail ve filistinli militanlar beş günlük ateşkesin uzatılması konusunda anlaşmaya vardı ve Irak'ta Kürtlerden ve hükümet kuvvetlerinden oluşan birlikler, ülkenin en büyük barajını İslami isyancıların elinden aldı. Kızıl Haç, Ukrayna'nın güneydoğusuna yardım götürmeyi amaçlayan Rus konvoyunun güvenli geçiş planının ayrıntıları üzerinde çalışmaya yakın.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, dünkü seviyesi olan ons başına 1,299.30 dolardan 1,300.70 dolara geldi. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trusttaki altın varlıkları dün, 23 Temmuz'dan bu yana ilk kez yükseldi.

Spot palladyum, dünkü seviyesi olan ons başına 893.09 dolardan bugün 894.15 dolara geldi. Metal dün 902.09 dolar ile 13 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktıktan sonra önceki kapanışının altında günü sonlandırdı. Palladyum bu yıl, dünyanın en büyük üreticisi Rusya'ya yönelik potansiyel yaptırımların, ikinci büyük üretici Güney Afrika'da beş ay süren maden grevinin ardından, arzı olumsuz etkileyebileceği endişesi ile yüzde 25 değer kazandı.

Spot platin, dün ons başına 1,442.38 dolar ile iki ayın en düşük seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.3 artışla 1,449.03 dolara ulaştı. Metal dün, yedi gün süren, Mart 2013'ten bu yana en uzun süreli düşüş dönemini sonlandırdı.

Gümüş, dün ons başına 19.4833 dolar ile 17 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesine inmesinin ardından yüzde 0.3 değer kazanarak 19.6805 dolara çıktı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.