Altın 1300 doların altında pusuda

0
2713

Altın, beklenenden iyi çıkan ABD verilerinin doları güçlendirmesi ve bunun da altına yönelik alternatif yatırım talebini azaltması ve Rusya ile Ukrayna arasında artan tansiyon ile birlikte gelen güvenli liman alımlarını dengelemesi sonrası, ons başına 1,300 doların altında tutundu.

Spot altın, dünkü seviyesi olan 1,288.78 dolardan, Singapur saati ile 11:05'te ons başına 1,290.22 dolara geldi. Metal dün, önceki kapanışının yakınında kapatmadan önce, yüzde 0.4 yükseldi ve düştü. Dolar euro karşısında bugün dokuz ayın zirvesi yakınında seyretti.

Altın 2013 yılında, Fed'in büyümeyi desteklemek için yaptığı varlık alımlarını sona erdireceği sprkülasyonu ile, 12 yıl ard arda gösterdiği yükselini tersine çevirdi. Dün ABD'de açıklanan veriler imalat sanayi ve hizmet sektöründe yükselişler olduğunu gösterdi ve bu durum, toparlanmanın güç kazanmkta olduğu işaret etti. Altın bu yıl, kısmen Ukrayna ve Orta Doğu'daki şiddet olaylarının güvenli liman alımlarını desteklemesi sonucu yğzde 7.2 sıçradı.

Şanghay'da Huatai Great Wall Futures Co. analisti Huang Wei, "Altın, iyileşen ABD ekonomisi ve Ukrayna'daki tansiyon arasına sıkıştı," dedi ve "Fed varlık alımlarını sonlandırma yolunda ilerliyor ve bu yüzden temkinliyiz" şeklinde görüş bildirdi.

Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, dün yaptığı açıklamada, politika yapıcıların daha şahin hale geldiğini söyledi. Haziran ayında, Fed yetkilileri, sıfır seviyesi yakınında bulunan Fed fonları faizinin (polifika faizi) gelecek yıl artırılacağı tahmininde bulundular, ancak belli bir ay işaret etmediler.

Polonya, dün yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna sınırında yeniden asker sayısını artırmasının işgal olasılığını artırdığını akydetti ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümetine ABD ve Avrupa'nın yaptırımlarına yanıt için hazırlık yapma talimatı verdi.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.5 yükselerek ons başına 1,291.50 dolara çıktı. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust'taki altın varlıkları dün değişmeyerek 800.05 tonda kaldı.

Spot gümüş yüzde 0.4 yükselişle ons başına 19.8634 dolara kadar çıktıktan sonra 19.8612 dolara geldi. Metal erken saatlerde 19.74 dolar ile 18 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Spot platin dünkü seviyesi olan ons başına 1,457.44 dolardan 1,458.50 dolara geldi. Metal dünkü düşüşüyle birlikte kaybını ikinci güne taşıdı. Palladyum yüzde 0.3 yükselerek ons başına 848.23 dolara çıktı ve dört günlük düşüşünü tersine çevirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.