Altın fiyatları ‘sakinliği’ sevmiyor…

0
2351

Altın, Orta Doğu ve Ukrayna'da azalan gerilimin küresel hisse senetlerinde yükselişlere neden olması ve bunun sonucu metale yönelik alternatif yatırım talebinin azalması ile birlikte, üç haftanın zirvesinden başlayan düşüşünü daha da genişletti.

Spot altın yüzde 0.2 düşüşle ons başına 1,306.48 dolara kadar indikten sonra, Singapur saati ile 11:25'te 1,306.87 dolara geldi. Irak'a ABD'nin hava saldırılaraının onaylanması, altının 8 Ağustos'ta 1,322.76 dolar ile 18 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyesine çıkmasını sağlamıştı. Fiyatlar bu hareketin ardından, güvenli liman alımlarının azalmasının etkisi ile geriledi.

Altın geçen yıl, Fed'in varlık alımlarını azaltacağı spekülasyonu ile yüzde 28 değer kaybettikten sonra, bu yıl, Ukrayna, Irak ve Gazze'deki jeopolitik risklerin yardımıyla sıçrama yaptı. Küresel hisse senetlerinin gösterge endeksi dün, Ukrayna'daki anlaşmazlıkların azalacağına ve ABD'nin Irak'taki hava saldırılarının militanların geri çekilmesine neden olacağına ilişkin iyimserlikle, Nisan ayından bu yana en hızlı rallisini gerçekleştirdi. Gazze Şeridi'nde İsrail ile Hamas savaşçıları arasındaki ateşkes, tarafların görüşmeleri sürdürmek için Kahire'ye dönmeleri ile birlikte devam ediyor.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti Howard Wen, "Altın, jeopolitik risklerin azalması ile birlikte bir miktar geriledi," dedi ve "Metal, küresel hisse senetlerinin ralli yapması ile birlikte, artan risk iştahının baskısı altında" şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.2 düşüşle ons başına 1,307.90 dolara geriledi. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu SPDR Gold Trust'taki altın varlıkları, geçen hafta 2013 yılı sonundaki seviyesinin altına inmesinin ardından dün değişmedi.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, dün yaptığı açıklamada, istihdm arzı artışındaki yavaşlamanın "endişe kaynağı" olduğunu, zira bu durumun ABD ekonomisinde uzun vadeli üretimin yavaşlamasına katkıda bulunabileceğini belirtti.

Spot gümüş, dünkü seviyesi olan ons başına 20.0186 dolardan 19.9946 dolara geldi. Spot platin ons başına 1,469.88 dolardan 1,467.88 dolara inerken, spot palladayum yüzde 0.3 kayıpla ons başına 873.60 dolara geriledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.