Altın gücünü kısmen de olsa koruyor

0
2657

Palladyum değer kazandı.

Spot altın yüzde 0.2 yükselişle ons başına 1,308.13 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 11:57'de 1,306.35 dolara geldi. Metal dün yüzde 1.3 sıçrayarak, 17 Temmuz'dan bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Altın bugün de yükselirse, yaklaşık bir ayın en uzun süreli çıkış dönemini gerçekleştirmiş olacak.

Ukrayna ve Orta Doğu'daki sıkıntılar, altının geçen yıl son 30 yılın en hızlı kaybını yaşamasının ardından bu yıl sıçrama yapmasına yardımcı oldu. NATO ve Polonya'dan sonra ABD de, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yaptırımlara misilleme olarak bazı gıda maddelerinin ithalatına yasak getirmesi ile birlikte, Rusya'nın Ukrayna'ya asker gönderme riski konusunda uyarıda bulundu. Altın, Avrupa ekonomisi teklerken ABD ekonomisindeki toparlanmanın etkisi ile dolarıon euro karşısında son dokuz ayın en yüksek seviyesine çıkmasına rağmen değer kazandı.

Çin'de bankaların kötü borçlarını satın almak için kurulmuş dört fondan birinin bir birimi olan Cinda Futures Co.'nun analistlerinden Lv Jie, "Altın, jeopolitik konuların tekrar başlıklara çıkmasından destek buluyor," dedi ve "Daha uzun vadede, ABD ve Avrupa ekonomilerinin ters yönde hareket etmesi ile birlikte, dolar euro karşısında daha da değer kazanacak. Bu durum altın için aşağı yönlü bir faktör" şeklinde görüş bildirdi.

Dünyanın en büyük altın tüketicisi Çin'de, Şanghay piyasası gösterge spot altın kontratının işlem hacmi dün 17,687 kilogram ile bir haftanın zirvesine çıktı ve yükselişini ikinci güne taşıdı. Lv, fiyatın 1,300 doların üzerine çıkmasının ardından alım ilgisinin düşebileceğine dikkat çekti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.