Altın ve dolar yer mi değiştiriyor?

0
2437

Döviz piyasalarında dolar, komşu ülkelerde güvenli liman olmaya başladı. AP’den Steve Rothwell, yazısında güçlenen ABD ekonomisinin her ne kadar ülkede büyüme beklentilerin altında kalsa da doları keskin bir şekilde yukarı çektiğini işaret etti.

Dolar Mayıs ayından bu yana, son 4 ayın 3’ünde yüzde 6,4 yükseldi. Özellikle Salı günü dolar 6 yıldır ilk kez Japon yeni karşısında en yüksek değerine ulaştı ve de 14 aydır Euro'ya karşı en yüksek değerinde. Dolardaki bu sürekli yükseliş trendi, ithal otomobiller ve ham petrol fiyatları için ise düşük fiyat anlamına geliyor. Öte yandan, ihracat yapan ABD’li şirketlerin karlarının ise azalması anlamına da geliyor. Güçlü dolar, güçlü ve sağlıklı bir ABD ekonomisiyle inşaat, imalat ve otomobil satışları güçlü rakamlara ulaştılar.

FED'İN BİR SONRAKİ ADIMI

Bu sağlıklı sinyaller ise Fed’e ekonomik canlanmayı yavaş yavaş gerçekleştirme imkanı sağladı. Fed’in bir sonraki adımı ise gelecek sene yapması beklenen ve neredeyse 0’a yakın düzeyde olan faizleri kısa dönemde yükseltmek olacak.

TÜKETİCİLERİN CEPLERİNDE DAHA ÇOK PARA

Güçlü ve yüksek dolar yurtdışında fazla gezmeyen ABD’li tüketiciler için iyi bir haber. İthal ürünler, otomobiller, bilgisayarlar vs. hepsi daha ucuz. Yani tüketicinin cebinde daha çok para olacak anlamına geliyor. JP Morgan’dan Global Piyasalar Stratejisti David Lebovitz, “Eğer ben ithal ürünlere daha az harcıyorsam, daha çok param var demektir” dedi. Lebovitz, "Satınalmalalarımı artırabilirim, ABD ekonomisine de daha fazla faydam dokunabilir" diye de ekledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.