Altın ve döviz alacaklara kritik uyarı

0
2957

Altın ve döviz piyasasında da durum değişmiyor. AVM ve havalimanlarında altın ve döviz işlemi yapacaksanız ederinden fazla ücret ya da komisyon ödemeniz gerekiyor.

Akşam Gazetesi'nden Şenay Köşdere konuyu yazdı. İşte o yazı:

Türkiye’de tüketici neyi nereden alacağını iyi bilir. Ev hanımı en iyi domatesin en uygun fiyatlısını onlarca market arasından, ihtiyaç sahibi en cazip krediyi onlarca banka arasından seçer. Tabii yatırımcı da dövize veya altına yatırım yapacaksa piyasa fiyatlarını kolaçan eder. Ancak bir de acil durumlar var tabii. Tam yurtdışına çıkacakken döviz almadığını, düğüne 1 saat kala altın almadığını hatırlamak gibi. İşte böyle durumlarda ‘serbest piyasanın’ insafına kaldınız demektir. Malum fiyatların hükümet tarafından değil, pazarın kendisi tarafından belirlenip dengelendiği bir ekonomik modeli benimsiyoruz. Çoğu zaman bu üreticinin de tüketicinin de işine geliyor. Ancak bazen karşımıza öyle marjlar çıkıyor ki 'pes' demeden geçemiyorsunuz…

'AVM’DEN ALIRIM' DİYENLER DİKKAT

14 Temmuz günü İstanbul’un çeşitli noktalarında yaptığımız araştırmada altın fiyatlarında marjın yüzde 10’ları aştığını gördük. Ortaya çıkan tabloya göre alışveriş merkezleri altın almak için pek ideal noktalar değil. Kapalıçarşı’da yarım altın fiyatının 297 TL olduğu 14 Temmuz günü Gayrettepe’de bir döviz bürosunda yarım altın 302 TL’ye satılırken, İstinyePark'ta fiyat 305 TL’ye, Zorlu AVM’de 307 TL’ye, Kanyon'da ise 330 TL’ye çıkıyordu.

HAVAALANI KOMİSYONU YÜZDE 3,9

Görünen o ki yurtdışına çıkarken döviz alımını son dakikaya bırakmak da tüketiciyi zarara uğratıyor. Yine 14 Temmuz günü doların fiyatı 2.12 seviyesindeyken Atatürk Havalimanı dış Hatlar Terminali’ndeki döviz bürosunda rakam 2.15. Üstelik bu rakamın üzerine bir de yüzde 3.9’luk komisyon alınıyor. Rakam 2.25’e çıkıyor. Yani herhangi bir döviz bürosundan 2.12 TL’ye alacağınız dolar, havalimanında 2.25 TL’ye geliyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.