‘Altın’a asıl darbe dolardan geliyor

0
2191

Spot altın yüzde 0.6 düşüşle ons başına 1,208.40 dolara kadar inerek 2 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördü ve neredeyse bu yılki kazançlarının tümünü geri vermeye çok yaklaştı. Metal daha sonra bir miktar toparlanarak, Singapur saati ile 12:41'de, 1,213.38 dolara geldi.

Altın, Bloomberg Dolar Spot Endeksi'nin dört yılın en yüksek seviyesine yükselmesi ve yatırımcıların dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust'taki varlıklarını azaltmaları ile birlikte, bu yıl ilk kez çeyrek dönemli kayba yöneldi. Fed, bu ayki toplantısında aylık varlık alımlarını 25 milyar dolardan 15 milyar dolara indirdirmesinin ardından, parasal gevşeme programını Ekim ayında sonlandırma yolundaki hareketine devam etti. Fed politika yapıcıları geçen hafta, merkez bankasının faizleri kaydadeğer bir süre düşük tutma taahhüdünü korumasına karşın, 2015 yılı için faiz tahminlerini yükseltti.

Singapur'da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomistlerinden Barnabas Gan, "Altın büyük olasılıkla bu yılki kazançlarını geri verecek," dedi ve "Fed'in parasal genişlemeyi muhtemelen gelecek ayki toplantısında sonlandıracak olması ile birlikte, piyasa gözlerini muhtemelen, Fed'in yüksek faiz oranları yoluyla para politikasını normalleştirmeye yönelik bir sonrak hareketine çevirecek" şeklinde görüş bildirdi.

Altın Mart ayında, Rusya'nın Ukrayna'ya ait Kırım bölgesini ilhak etmesi de dahil, yükselen jeopolitik tansiyonlara bağlı olarak artan güvenli liman alımlarının etkisi ile 1,392.33 dolara kadar ralli yaptı. Oversea-Chinese Banking Corp.'tan Gan, Temmuz ayındaki tahmininde, altının yükselişinin bu yarıda tersine dönebileceğini kaydetmişti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.