AMB bölgesel “kur savaşı”nı kazandı

0
1529

Avrupa Merkez Bankası (AMB) faiz düşürdüğünde, Danimarka Merkez Bankası da, kendi para biriminin euroya endeksli seyrini korumak için faiz indirimine gider. Ancak Perşembe günü, bu zincir kırıldı.

İranik bir şekilde, Başkan mario Draghi'nin AMB'nin mevduat faizini eksi yüzde 0.3 ile rekor düşük seviyeye indirme kararı euronun değer kazanmasına yol açtı ve bu durum, uzun süredir, İsviçre'den Danimarka ve ötesine, politika yapıcıların canını sıkan kur savaşını sonlandırdı. Şimdi artık İsve, Norveç ve Çek Cumhuriyeti merkez bankaları, birçok analistin beklediğinden daha düşük bir teşviğe giden Draghi2nin ardından artık para birimlerini devale etme konsuunda daha az baskı ile karşı karşıya.

Kopenhag'da Nykredit Bank baş ekonomisti Ulrik Bie, "Danimarka Merkez Bankası şimdi artık Noel tatilini başlatabilir," dedi ve "AMB'nin ılımlı paketi, burada ve şimdi bir tepkiye ihtiyaç olmadığı anlamına geliyor" şeklinde görüş bildirdi.

Piyasayı bir havai fişek gösterisi beklentisine soktuktan sonra, Draghi'nin 10 baz puanlık faiz indirimi, bazı traderlar ve yatırımcıların beklentilerinin altında kaldı. AMB ayrıca varlık alım programını artırma değil, 6 ay uzatma kararı da aldı.

Euro Perşembe günü bir ara dolar karşısında yüzde 3 değer kazandı. İsveç krounu euro karşısında yüzde 0.8 kadar değer kaybetti, Norveç krounu bir ara yüzde 1 kadar değer kaybetti ve Çek korunası yüzde 0.2 geriledi. İsviçre frankı yüzde 1.2 düştü. Zayıf para birimleri, ithalatın daha maliyetli hale geleceği ve inatçı bir dezenflasyonla boğuşan ülkelerde enflasyonun yukarı yönde destek bulacağı anlamına geliyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.