Babacan için iki ihtimal

0
1569

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulacak yeni hükümetin son şeklinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yapılacak görüşmede verileceğini belirten yetkililer, Erdoğan'ın yarın başlayacak İstanbul programı nedeniyle ikili görüşmenin dolayısıyla hükümetin açıklanmasının gecikebileceğini söylediler. Erdoğan, hükümeti kurması için dün akşam Davutoğlu'nu görevlendirdi.

Kabinenin ana ekseninin geçen hafta gerçekleşen Erdoğan-Davutoğlu görüşmesinde şekillendiğini belirten yetkililer, kabineye son şeklinin planlanan görüşmede verileceğini söyledi. Davutoğlu, Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras ile düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine, "Yeni hükümetle ilgili istişareler devam ediyor. Cumhurbaşkanı ile birlikte tespit edeceğimiz bir zamanda ilan edeceğiz" dedi ancak tarih belirtmedi.

Reuters'a bilgi veren konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak, "Hükümet bugün ya da yarın açıklanmayacak; Erdoğan'ın dönüşüne göre hükümetin açıklanması söz konusu olacak. Ancak bir anlaşmazlık olduğundan değil tamamen iki liderin programları gereği. Erdoğan'ın İstanbul'da katılması gereken bazı programları var" dedi. Aynı yetkili, kabinenin ana ekseninin geçen haftaki görüşmede oluşturulduğunu belirterek, "Ancak Erdoğan-Davutoğlu görüşmesinde kabinenin son şekli verilecek" dedi.

1 Kasım seçimi sonucunda tekrar tek parti iktidarını yakalayan AK Parti'nin yeni kabinede özellikle ekonomi yönetiminde hangi isimlere yer vereceği yakından izleniyor. Piyasalar Ali Babacan yönetimindeki bir ekonomi takımını veya Merkez Bankası'nın bağımsızlığını tartışmaya açacak adımlar atmayacak bir yönetimi olumlu algılayacak. 

BABACAN YER ALACAK MI?

Yetkililerden alınan bilgilere göre Babacan'ın yeni kabinede Dışişleri Bakanı ya da Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak değerlendirilmesi söz konusu. Konu hakkında bilgi sahibi bir yetkili, "Davutoğlu, Babacan ile çalışmayı istiyor. Bu konuda bir sıkıntı yok.

Ancak gelinen aşamada Babacan, Dışişleri Bakanlığı'na bir adım daha yakın" dedi. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Binali Yıldırım'ın büyük ihtimalle kabineye gireceği, Başbakan Yardımcılığına çok yakın olmasına karşın eski görevi Ulaştırma Bakanlığı'na da dönebileceği belirtilirken, yeni oluşturulacak Reformlardan Sorumlu Başbakan Yardımcılığı'na ise Lütfi Elvan'ın getirilebileceği kaydediliyor.

AK Parti İstanbul Milletvekili ve Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak ya da Kayseri Milletvekili Taner Yıldız'ın Enerji Bakanlığı'na, Meclis Başkanı adayı olmaması durumunda Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz'ın yeniden Milli Savunma Bakanlığı'na, Dışişleri eski Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ya da AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in AB Bakanlığı'na getirilmesi de söz konusu. Konu hakkında bilgi sahibi bir yetkili, "Albayrak'ın kabineye girip girmemesine Cumhurbaşkanı kişisel olarak karar verecek" dedi. Yetkililer, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Tuğrul Türkeş'in de yeni kabinede bu görevlerini sürdürmelerinin beklendiğini vurguladılar.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.