Başçı bu sefer çok net konuştu

0
2533

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası'ndaki konferansta "Para Politikaları" konulu sunum gerçekleştirdi.

Faiz indirimine yönelik konuşan Başçı "Sert bir faiz indirimi yapsak vatandaş TL yerine dövize döner ve sert ve arzu edilmeyen etki yapabilir" dedi.

İKİ KERE İKİ DÖRT, BU KESİN

MB Başkanı, neden sert faiz indirimi yapmadıklarını şöyle açıkladı: Başçı, "Faiz oranları yeniden yüzde 4,5'e inseydi, kurda yükseliş olurdu, yine Ocak'taki durumu yaşardık. İki kere iki dört. Bu kesin. Enflasyon beklentileri kontrol altına alındı, risk primlerinden düşüş oldu, o yüzden indirim yapabildik. Kredi büyümeleri istediğimiz şekilde gerçekleşti. O yüzden de indirim yapabildik. Dikkatli olmamız gerekiyor, geri adım attıracak kararlar alınmaması gerekiyor" dedi.

ZORUNLU KARŞILIKLARA FAİZ ÖDEYEBİLİRİZ

Başçı, bankaların MB'de tuttuğu zorunlu karşılılıklarla ilgili de önemli bir açıklama yaptı. MB Başkanı, "Zorunlu Karşılıklara telafi faizi aracımızı kullanabiliriz. ZK'lara telafi faizi şu anda ödemiyoruz kademeli adımlarla bunu yapabileceğimizin sinyalini vermiştik, bu çalışmamızı Kasım'da netleştirebiliriz" dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.