BIST hafif yükselişle başladı

0
2596

Kritik destek seviyesini dün kırarak keskin kayıplarla kapanan hisse senetleri güne sınırlı da olsa yükselişle başladı.

Bugün faizlerideğiştirmesi beklenmeyen TCMB'nin para politikasının yönüne dair açıklamaları izlenecek. BIST-100 endeksi dün doların küresel bazda değer kazanmasının ardından baskı altında kalmış ve teknik destek seviyesinin kırılmasının ardından yüzde 1.93 kayıpla 75 bin 193 düzeyinde kapanmıştı.

Uzmanlar dolar/TL'nin seyrinin de gün içinde hisse senetleri üzerinde etkili olabileceğini ve ABD'nin Salı günü Suriye'de İslam Devleti militanlarına yönelik başlattığı hava saldırılarının ardından jeopolitik risklerin izlendiğini belirtiyorlar.

Doların Temmuz ayı başında başlayan değer artışı, ABD'de faizlerin piyasa beklentilerinden hızlı yükseleceği beklentileriyle Eylül ayı başından bu yana daha da belirginleşti. Doların değer kazanması hisse senedi gibi riskli varlıkların çekiciliğini azaltırken, Borsa İstanbul'da da baskı yaratıyor.

TCMB kararını bugün saat 14.00'da açıklayacak. Gün içinde ayrıca ABD'de 1530'da açıklanacak olan haftalık işsizlik maaş başvuruları ve Ağustos ayı dayanıklı mal siparişleri verisi izlenecek

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.