BIST’te pozisyon korunmalı. Ancak…

0
1438

''Geçtiğimiz hafta yurtiçinde yaşanan terör olayları ve daha sonrasında terör örgütlerine yapılan operasyonlar piyasalar üzerinde baskı oluşturmaya devam etti. Güne yatay bir açılışla başlayan BIST-100 endeksi, geçen hafta başlayan risklerin devam etmesi, Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybetmesi ve kredi derecelendirme kuruluşu JCR’dan gelen olumsuz açıklamalarında etkisiyle gün boyu düşüşünü sürdürdü.

BIST-100 endeksi dün 78.000 seviyesini de aşağı geçerek günü %1.73 kayıpla 77.351 seviyesinden kapattı. Türk Lirası üzerindeki negatif gelişmeler nedeniyle Dolar/TL kuru 2.77 seviyesinin üstüne çıkarken, gösterge tahvilin faizi artmaya devam ederek %10.10 seviyelerini gördü.

Henüz yurtiçinde hükümetin kurulamaması piyasalar üzerinde risk oluştururken, jeopolitik risklerinde artmasıyla yatırımcılarda temkinli duruşun devam edeceğini düşünüyoruz. Bugün yurt içinde veri akışı sakin. Yurt dışında ise İngiltere Büyüme, ABD PMI verileri ve Tüketici Güven Endeksi takip edilecek. Ayrıca iki gün sürecek Temmuz ayı Fed Açık Piyasa Komitesi toplantısı bugün başlıyor.

Haftanın ilk işlem gününde BİST-100 endeksi, Dolar/TL kurundaki yükselişe paralel olarak düşüşe devam etti. Bankacılık endeksinde ki satış baskısı dikkat çekerken gelen tepki alımlarının yetersiz olduğu görüldü. Bu sabah Dolar/TL kuru bir miktar geri çekilme ile 2.76 seviyelerinde.

Asya piyasaları karışık, ABD vadelilerde ise alıcılı bir seyir hakim. Bugün BİST-100 endeksinin tepki alımları ile başlamasını bekliyoruz. 60 dakikalık grafiklerde pozitif uyumsuzluklar başlamış olmasına ragmen düşüş trendinde olduğumuz unutulmamalı. 84.000 seviyesinden başlayan düşüş trendinin son buluduğunu söyleyebilmemiz için 79.500 düşüş trend üst bandının ve 80.000 yatay direnç seviyesinin üzerinde kapanışlar görülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Aksi takdirde 80.000’e doğru yükselişler tepki hareketi olarak kalacak ve satış fırsatı olarak kullanılmaya devam edilecektir. Aşağıda ise dün görülen en düşük seviye 77.200 takip edilecek ilk seviye. Bu desteğin altında 76.500 öne çıkıyor. 76.500 aşağısında panik havası artacak olup satışların sertleşmesine neden olabilir. Mevcut durumda pozisyonu olan yatırımcılar 76.500’ü stop belirleyerek pozisyonlarını koruyabilir. Yeni pozisyon açmak için ise bir miktar daha beklenmesi gerektiğini düşünüyoruz''

GEDİK ATIRIM ARAŞTIRMA

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.