Borsa primli açıldı

0
2210

Borsa İstanbul yılın son işlem gününde yatay başlangıç yaptı.  Endeks, XU100 güne yüzde 0,06 yükselişle 84 bin 589 puandan başladı.   Yılbaşı tatili nedeniyle zayıf işlem hacmi ile hareket eden borsanın yatay açılırken, Kasım ayı dış ticaret açığı verileri ve global piyasalardaki hareketler izlenecek.

Borsa dün yüzde 1 yükselerek teknik direnç seviyesine yaklaştıktan sonra dolar/TL'deki keskin harekete paralel olarak dalgalanarak günü yüzde 0.52 artıda 84,537.1 puandan kapandı.

Piyaslarda bugün izlenecek verilerden Kasım ayı dış ticaret açığı için Reuters'ın 12 ekonomistin katılımıyla hazırladığı anketteki tahminlerin medyanına göre açığın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8.2 artarak 7.8 milyar dolar, 2014 sonunda ise 83 milyar dolar olması bekleniyor.

Global piyasalarda ise Asya borsalarının büyük çoğunluğu kapalı olacak. Çin'de borsa son beş yılın en iyi kapanışını yapmaya hazırlanıyor. Yurtdışı piyasalarda izlenen diğer bir konu ise Yunanistan. Yunanistan'ın erken genel seçimle karşı karşıya kalması ülkenin euro bölgesindeki geleceği ile ilgili endişe yaratıyor.     

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.