Borsa sert düşüyor…

0
1474

Piyasalar haftanın ilk gününe büyük kayıpla başladı. 2. seansa 82.145 puandan başlayıp 82.320 puana kadar yükselen endeks, buradan gelen sert satış dalgasıyla 81.323 puana kadar geriledi. Kayıp oranı yüzde 1,97 seviyesine ulaştı. Saat 15:15 itibari ile bankacılık endeksi ile sınai endekste kayıp oranı yüzde 2'yi geçti. Yatırımcılar ‘Neler oluyor, neden düşüyor?” diye sorarken uzmanlar da büyük olayın perde arkasını aralamaya çalışıyor. Konuya en yakın görüş olarak, “Seçim psikolojisi hızlanıyor” yorumu gösteriyor. Aynı zamanda son 15 dakikada yoğunlaşan satışların ABD verileri öncesi risk almak istemeyen yatırımcıların satışları olarak değerlendiriliyor.

İlk seansta yüzde 1,06 değer kaybederek 82.104 puandan kapanan BİST 100 endeksi 2. seansa 41 puanlık artışla başladı. Yurt içi piyasalarda seçim sürecine girilen son haftada seçim belirsizliği iyice kendini göstermişken, yurt dışı piyasalarda Yunanistan'ın kreditörlerle görüşmelerine ilişkin haberler ve makro verilere göre hareket eden dolar endeksi yakından izleniyor. Günün ikinci yarısında ABD’de kişisel gelir-harcamalar, çekirdek PCE endeksi, inşaat harcamaları ve ISM endeksi verileri takip edilecek.

Veriler öncesinde euro/dolar paritesi 1,0919 ile yüzde 0,63 ekside seyrediyor. Dolar endeksi ise yüzde 0,45 yükselişle 97,34 seviyesinde. Beklentilerin üzerinde gelecek verilerin dolar endeksindeki yükselişi desteklemesi bekleniyor. DolarTL 2,68 seviyesinin hemen altında işlem görmeye devam ediyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.