Borsada strateji nasıl olmalı?

0
1291

Ziraat Yatırım Menkul Değerler tarafından hazırlanan sabah stratejesi analizi:  

"SABAH STRATEJİSİ"

Seçim sonuçlarının tek parti hükümetine olanak vermemesinin ardından Pazartesi günü sert düşüş gösteren BIST100, dün yaklaşık bin puan gibi dar bir aralıkta hareket ederek günü %0,44 oranında primle 78.146 puandan kapattı.

Meclis'e dört partinin girmesinin ardından, azınlık veya koalisyon hükümeti gibi olasılıklar masada. Milletvekillerin yapacağı yeminin ardından kurulacak Meclis Divanlık Başkanlığından sonra 45 gün içerisinde hükümetin kurulması gerekmekte. Aksi durumda Anayasa hükmü gereği erken seçim gündeme gelecektir. Şu aşamada meclise giren dört parti temsilcilerinin alacağı aksiyon önemli olacaktır. Şu an için masada net bir durum gözükmemekte. Olası koalisyon görüşmelerinin gündeme gelmesi durumunda endeksin ufak bir ralli yaşayabileceği beklenebilir. Sonuçta, asıl olan hükümetin bir an önce kurulup çalışmaya başlamasıdır.

Belirsizliğin sürmesi durumunda endekse satışlar gelebilir. Olası düşüşlerde tepki alımlarının gelebileceğini düşündüğümüz seviye ise 72bin civarı. Şu anda 10,1x F/K ile işlem gören BIST100, en düşük 8,8x ile işlem görmüştü. Bu oran %13 daha aşağı yönlü bir potansiyele işaret ediyor ki bu da endeks için 68bin seviyesini işaret etmekte. Ancak biz, son beş yıllık F/K ortalamasından 2 standart sapma uzaklıktaki 9,3x F/K oranında tepki alımlarının gelebileceğini düşünüyoruz. Bu seviyede halihazırda 72bin civarına denk gelmektedir. Ayrıca 72bin civarı teknik olarak önemli bir destek (200 haftalık hareketli ortalama+uzun vadeli yükselen trend çizgisi +yatay destek) barındırıyor.

Gün içinde ise siyasi gelişmeler ve söylemler oynaklığa neden olabilecekken, yurtiçinde TSİ 10:00'da açıklanacak birinci çeyrek büyüme verisi (beklenti %1,6) takip edilecektir. Dolar/TL tarafına baktığımızda ise 2,75 civarında hareket etmekte. Paritede bir aylık opsiyon oynaklığı son bir yıllık en yüksek seviyeye yakın olmasına rağmen bir aylık Risk Reversal (alım yönündeki opsiyon oynaklığı- satım yönündeki opsiyon oynaklığı) son bir yıllık en yüksek değerinden uzakta. Bu durum da Lira için çok kötü bir algının olmadığının işareti. Olası koalisyon veya azınlık hükümeti TL'yi destekleyebilir. "

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.