Bu da 1 saat 55 dakika sürdü

0
1575

AK Parti heyetini kapıda Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken karşıladı.Başkanı Ahmet Davutoğlu'na, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara ve Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu eşlik etti.

HDP heyetinde Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın yanı sıra HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Pervin Buldan, Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önderile MYK üyesi Zeynep Karaman da hazır bulundu.

Görüşme sonrası açıklama yapan Başbakan Davutoğlu, "Faydalı bir istişare oldu, Türkiye ve çevre ülkelerdeki sorunları karşılıklı anlayışla konuştuk. HDP ile görüşmede sıcak karşılandık, açık yüreklikle karşılıklı görüşleri ele aldığımız bir görüşme yaptık. Demirtaş ile barış demokrasi adalet ilkeleri etrafında kanaatlerimizi aktardık" dedi. Davutoğlu, çözüm sürecinde verilen taahhütlerin en kısa sürede yerine getirilmesini, kamu düzeninin tartışma konusu yapılmaması gerektiğini belirttiklerini ifade etti.

'İSİMLERE TAKILMIYORUZ'

Öte yandan, HDP Milletvekili Lezgin Botan, heyette yer alan isimlerle ilgili yaptığı açıklamada, "Her siyasi partinin kendi heyetini belirleme hak ve yetkisi var. İsimlere takılmıyoruz, bu kurumsal bir süreç" dedi. Bu arada, AK Parti ile HDP arasındaki görüşme, Dolmabahçe mutabakatının ardından gerçekleşen ilk temas olarak dikkat çekti. Başbakan Davutoğlu başkanlığındaki AK Parti heyeti, koalisyon görüşmeleri birinci turu kapsamında Pazartesi günü CHP Genel Merkezi'ni ziyaret etmişti. Davutoğlu dün de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli başkanlığındaki heyetle bir araya gelmişti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.