Bugün bu veriler izlenecek…

0
2648

GCM Menkul Kıymetler Araştırma Direktörü Erdoğan Turan'ın konuyla ilgili görüşleri şu şekilde:

"Bugünün ABD perakende satışlar verisini ve TR saati ile 22.00’de Draghi’nin konuşmasını takip edeceğiz…

Fed başkanlarından, tamamen algı yönetimi olarak kabul ettiğimiz, bir uçtan diğer uca savrulan ifadeler gelmeye devam ediyor. Dünya ekonomisinde büyüme endişeleri Fed’in karar almasını etkilememeli diyen de var, varlık alımı devam etmeli diyen de. Ultra genişlemeci para politikalarının devamı için bahaneler aranıyor. San Francisco Fed başkanı Williams %2’lik enflasyon hedefine ulaşmada geride kalınıyorsa varlık alımı için kapı aralık kalmalı diyor. Williams enflasyon ve ücretler yükselmiyorsa faiz artırımı ertelenmeli görüşünde.

Fed başkanlarından bu tip yorumların geleceğini pazartesi sabahki güne başlarken notumuzda paylaşmıştık. Bazı Fed başkanları gerecek, bazı Fed başkanları gevşetecek. Biz rakamlara bakmaya devam edeceğiz.

Güçlü veri= güçlü dolar … bu eşitliğin bozulması için henüz bir sebep yok. ABD tahvil piyasalarında (10 yıllık tahvil) 2.20 seviyesinde, borsalarda trend dönüşümlerinin eşiğinde seyir devam ediyor. Burada bir sıkıntı var. Likiditenin daralacağı endişesi, vasat büyüme hatta büyüyememe korkusu piyasaları sarıyor.

Bu konuyu başka bir yazıya bırakıp bugünkü perakende satış rakamları nasıl gelebilir, etkisi ne olur ona bakalım.

Eylül ayı rakamı özellikle otomotiv satışlarındaki yavaşlama ile ve mağaza satış rakamlarındaki düşüşle zayıf gelebilir. Benzin fiyatlarındaki gerileme de göz ardı edilmemeli. Manşet rakamda düşen benzin fiyatının etkisi görülecek. Gerileyen benzin fiyatı, düşen otomotiv rakamlarını hariç tutarsak güçlü tüketimin devamıyla perakende satış rakamının kötü olmadığını görebiliriz."

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.