Çin Borsası’nda şaşırtan hareket

0
2687

Şanghay Bileşik Endeksi, erken saatlerde yüzde 2.4 kadar yükselmesinin ardından yüzde 5.8 düşerek yerel saati ile 14:54’te 2,844.11 puan oldu ve Ağustos 2009’dan bu yana en sert gerilemeyi kaydetmeye ilerliyor. Politika yapıcıların riskli tahvillerin bazı kısa vadeli krediler için teminat olarak kullanılamayacağını belirtmesinin ardından düşük kredi notuna sahip tahviller gerilerken, yuan 4 ayın en düşük seviyesini gördü.

Çin hisselerindeki volatilite yükselirken, Şanghay endeksi bugün 250 puandan fazla dalgalanma gösterdi. Yatırımcılar, geçtiğimiz ay Çin hisse senedi piyasasında görülen rallinin dünya genelindeki diğer piyasalarda görülenleri geride bırakması ile birlikte söz konusu yükselişlerin sürdürülebilirliğini değerlendirirken, hisse senedi fiyatları 2011’den bu yana en yüksek seviyelere ulaştı. Şanghay ve Şenzen’de işlem gören hisse senetlerinin değeri 1.24 trilyon yuana (200 milyar dolar) çıkarak bir yıllık ortalamanın yaklaşık 5 katına ulaştı.

IG Asia Pte Ltd. piyasa stratejistlerinden Ryan Huang, “Kar satışı gerçekleştirenler var. Spekülatörler giriş yaparak volatiliteyi tetikliyor” dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.