Dolar bugün ne olur? 14.12.2016

Dolar bugün ne olur? İşte dolara yönelik beklentiler...

0
2153

Piyasalarda gözler Fed’de

Piyasalar nefesini tuttu, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yılın son toplantısından çıkacak kritik faiz kararını bekliyor.

Kritik karar öncesinde dolar 3,49 civarında seyrediyor.

Fed faiz artırır mı? 

Fed’in faizi çeyrek puan artırması bekleniyor. Bu yıl hiç faiz artışına gitmeyen Fed, böylece geçen yıl aralıktan bu yani ilk kez faize dokunmuş olacak.

Dolar bugün ne olur? 

Uzmanlar; yükseliş eğilimli hareketini devam ettirebilecek olan kurda 3.5060 seviyesine doğru yükselişler gözlenebileceğini belirtiyor. Buranın yukarı yönlü kırılma durumunda ise 3.5313 test edilmek istenebileceğini vurguluyor. Geri çekilmelerde 3.4577 seviyesi alıcıların gelebileceği destek seviyesi olarak izlenebileceğine dikkat çekiyor. Akşamki Fed açıklamalarının dolar kurundaki volatiliteyi oldukça artıracağını kaydediyor.

Fed faiz artırırsa dolar ne olur?

Piyasalar ABD’de faizlerin bu toplantıda 25 baz puan, gelecek yıl ise iki defa artırılacağını fiyatlıyor. Fed’in bu beklentilerden hızlı davranacağının sinyalini vermesi doların değer kazanmasına yol açabilir. Fed’in beklentilere paralel hareket etmesi TL’ye dolar karşısında değer kazandırabilir.

Fed‘in daha kuvvetli bir ekonomiye ya da daha hızlı ve fazla bir faiz artırımına işaret etmesinin piyasayı olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Analistler, piyasalarda Fed’in faizleri 25 baz puan artıracağının fiyatlandığını belirterek, 2017’de Fed’in faiz artırım planına ilişkin yönlendirme bekleyen piyasaların toplantı öncesi “bekle-gör” moduna geçtiğini kaydetti. Trump’ın uygulaması beklenen mali politikaların enflasyon ve ekonomiye etkisine ilişkin fikir vermesi açısından, karar metninde yer alacak projeksiyonların kritik nitelikte olduğunu vurgulayan analistler, Fed üyelerinin varsayımlarını değiştirmek için biraz daha beklemeyi tercih edebileceklerini kaydetti.

Uzmanlar Fed’in olası faiz artışını değerlendiriyor

Kaynak: Ntvpara

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.