Dolar bugün ne olur? 29.11.2016

0
1842

Son dönemde önemli hareketlilik gösteren Dolar / TL’nin 2016’nın başından beri gördüğü en yüksek seviye baz alındığında yüzde 19’lara varan yükselişi söz konusu.

Dolar / TL hala orta ve uzun vadeli bir yükseliş trendinde olduğu görülebiliyor. Şu anki görünüm itibariyle de kabaca 2.70 TL seviyesinin altına inmedikçe bu yükseliş trendi devam ettirmesi bekleniyor. Kısa vade de Türk lirasının değer kazanması bekleniyor.

BIST 

Nisan ayının sonundan beri orta vadeli olarak görülen bir düşüş trendi içerisinde olan BIST 100 endeksi, bu trendi kırmaya çalışsa da bunda başarılı olamadı. Ve devamında 25 Ekim’de başlayan çok kısa vadeli bir düşüş trendinin üzerinde hareket ediyor. Ancak hala gerekli ivmeyi bulamadı yukarı yönlü. Bunun için özellikle 76 bin 200 puan seviyesi hacimli bir şekilde kırılmalı. Ancak asıl önemli direnç noktası 77 bin 251 puan seviyesinde bulunuyor.

Uluslararası piyasalar

Petrol, üretim kısıntısının görüşüleceği toplantı öncesi OPEC üyeleri arasındaki görüş ayrılıklarının sürmesi ile birlikte tekrar varil başına 47 doların altına indi. Yatırımcıların dikkatlerini Donald Trump’ın seçim zaferinden piyasaya yönelik diğer potansiyel tehditlere çevirmeleri ile birlikte, dolardaki rallinin etkisi azalırken, hisse sentleri ivmesini kaybetti.

Ham petrol vadelileri, OPEC yetkililerinin üretim kısıntılarının üye ülkeler arasında paylaştırılmasına yönelik müzakerelerinde İran ve Irak’ın itirazlarının devam etmesi ve konunun çözümünün bakanlara bırakılması ile birlikte tekrar düşüşe döndü. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizinin düşmesi ile birlikte, düşüşünü üçüncü güne taşıdı ve geçen hafta gördüğü 10 yılın en yüksek seviyesinden başlattığı gerilemeyi genişletti.  Çin hisse senetleri, Çin’in emlak yatırımlarına ilişkin kısıtlamalarına yönelik endişelerle birlikte düşerken, Asya hisse senetleri, İtalya’da Pazar günü yapılacak olan referandum öncesi hafifçe geriledi.

OPEC verileri bekleniyor

Trump’ın sürpriz seçim zaferi, altyapı yatırım harcamalarını artırcağı taahhüdünden dolayı dünyanın en büyük ekonomisi ABD’ye yönelik iyimserliğin artmasına yol açması ile birlikte, dolardan baz metallere, ralliye sebep olurken, güvenli liman niteliğindeki varlıklara satış getirdi. Siyasetin piyasanın radarında geniş bir yer tutması ile birlikte, yatırımcıların dikkatleri, OPEC toplantısına ve haftasonu yapılacak İtalya referandumuna çevrildi. Suudi Arabistan’ın OPEC’in petrol üretimini düşürmesinin gerekli olmayabileceğini kaydetmesi, fiyatlara istikrar kazandırmaya yönelik bir anlaşma bekleyen yatırımcıları tedirgin etti.

Seul’de Mirae Asset Daewoo Co. küresel piyasa analisti Son Jae Hyun, “Şu anda görmekte olduğumuz, OPEC üyelerinin üretim kısıntısında kendilerine düşecek pay konusundaki güç mücadelesi,” dedi ve “Eğer bu kez anlaşmaya varılamazsa, bundan hiç kimse faydalanmayacak” şeklinde görüş bildirdi.

Batı Teksas petrolü (WTI), Pazartesi günü yüzde 2.2 yükseldikten sonra, yüzde 0.5 düşerek Tokyo saati ile 10:37’de varil başına 46.83 dolara indi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.