Dolarda sıkışıklık hangi yöne kırılabilir?

0
1289

Dolar, traderların ABD istihdam verisini beklemeleri ile birlikte Şubat ayından bu yana en dar aralıkta işlem görüyor. ABD’nin aylık istihdam verisi faiz oranlarını artırım görünümünü değiştirebilir.

Dolar, işsizlik maaşı başvurularındaki düşüşün ABD ekonomisinin hız kaybettiği spekülasyonlarını sonlandırmada başarısız olmasının ardından Perşembe günü düşüşü 2. güne taşıdı. İşverenler üst üste 12 ay boyunca 200,000’in üzerinde istihdam sağlayarak, doların geçtiğimiz yıl önemli para birimlerinin tümü karşısında güçlenmesine katkı sağladılar. Dolardaki yükselişte ayrıca Fed’in faizleri Aralık’ta artıracağı spekülasyonları da etkili oldu.

Los Angeles’ta bulunan MUFG Union Bank NA traderlarından Kazuo Shirai, “Yatırımcılar daha tedbirli çünkü şimdiye kadar işgücü piyasasındaki toparlanma düz bir çizgide ilerledi. Eğer istihdam verisi 200,000’in altında gelirse, Fed’in Haziran’da harekete geçme olasılığı düşer ve faizlerin Eylül ayında artırılacağı beklentileri doları aşağı iter”

Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi, Perşembe günü yüzde 0.6 gerilemesinin ardından Tokyo saati ile 13:11’de 1,191.42 puanda büyük bir değişiklik göstermedi. Endeksi Mart itibarıyla sona eren 9 aylık dönemde yüzde 20 artış göstererek 2004’ten bu yana en büyük üç çeyrek dönemlik yükselişi kaydetti. Endeks bu hafta 15 puan aralığı ile 27 Şubat’tan bu ayan en dar aralıkta seyretti.

Dolar euro karşısında 1.0880 dolardan 1.0871 dolara geldi. Dolar yen karşısında 119.67 yenden işlem gördü.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.