Dünyanın en büyük halka arzı gerçekleşti

0
3260

Beklenen halka arz gerçekleşti. ABD’li e-ticaret şirketi Alibaba.com, New York borsasında dünyanın en büyük halka arzlarından birini gerçekleştirdi.

Hisse fiyatını hedef aralığın tavanı olan 68 dolarda belirleyen Alibaba’da halka arz büyüklüğü 21,8 milyar dolar oldu.

Alibaba hisseleri bugün New York borsasında BABA koduyla işlem görmeye başlayacak. Uzmanlar, 68 dolarla başlayan hissenin işleme açılmasının ardından sınırsız yükselebileceğine dikkat çekti.

MA: AVRUPA VE ABD'DE HIZLI BÜYÜYECEĞİZ

Yıllık cirosu 300 milyar doları aşan Alibaba Group'un kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Jack Ma, halka arza ilişkin son açıklamasında, "Küresel bir şirket olmayı umuyoruz, bu yüzden ABD'de halka açıldıktan sonra, Avrupa ve Amerika'da hızlı büyüyeceğiz. Bununla birlikte Asya'daki faaliyetlerimizi ikinci plana atmayacağız" dedi.

EN BÜYÜK FİNANS KURULUŞLARI ARACILIK ETTİ

Alibaba'nın halka arzına dünyanın en büyük finans kuruluşları aracılık etti. Şirketin hisselerini satma hakkı verilen garantör bankaların içinde Goldman Sachs, Morgan Stanley, JP Morgan Chase, Credit Suisse Group, Deutsche Bank ve CitiGroup gibi isimler yer alırken, İngiliz Barclays'in başgarantör olarak seçildiği belirtildi.

RAKİPLERİNİ GERİDE BIRAKACAK

Halka arz projesinin, Alibaba'nın piyasa değerini yaklaşık 167 milyar dolara taşıması ve böylece şirketin Amerikalı rakipleri eBay ve Amazon'u geride bırakması bekleniyor. Ancak analistler, Alibaba'nın büyüme hedeflerinin Amazon ve eBay için henüz ciddi bir tehdit oluşturmadığını çünkü şirketin ABD pazarında yeteri kadar tanınmadığı yorumunu yaptı…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.