‘Enflasyon Aralık’ta faiz artışını destekleyebilir’

0
1623

UBS'e göre Fed Başkanı Janet Yellen ve Federal Açık Piyasa Komitesi üyeleri Aralık toplantısında bir faiz artışı yapıp yapmama kararını görüşürken gelecek veriler şahin tutumdaki üyelerin elini kuvvetlendirebilir. 

Fed'in 2 gün sürecek faiz toplantısının başlayacağı 15 Aralık tarihinde aynı zamanda Kasım ayına ilişkin enflasyon verisi de açıklanacak.

UBS şef ekonomisti Drew Matus'a göre manşet enflasyonun %0.5'e kadar yükseldiği görülebilir ve bu veri faiz artışını destekleyebilir.

Matus yazdığı raporda bir sonraki enflasyon verisinin 15 Aralık'ta yani faiz toplantısının başlayacağı gün açıklanacağını hatırlattı.

Matus, "Manşet enflasyon enerji fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle Kasım 2014'le Ocak 2015 arasında sert düşüş kaydetmişti. Fed'in Aralık toplantısından önce açıklanacak enflasyon verisinin yıllık bazda sert yükseliş kaydettiği görülebilir. Aylık bazda ise bu oran %0.5 olabilir. Bu yükseliş de Aralık'ta faiz artışını destekler" ifadesine yer verdi.

Fed, faiz artırımı için istihdamda toparlanmanın yanı sıra enflasyonun yüzde 2 seviyesine çıkmasını hedefliyor. Merkez Bankası'nın Eylül'de faizi değiştirmemesinde de temel neden enflasyonun beklentilerin altında kalmasıydı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.