‘Faiz’lerde neler oluyor…

0
2806

Tahvil faizleri son 1.5 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Tahvil – bono piyasasında hem 10 yıllık hem de 2 yıllık tahvil faizinde yılın başından itibaren başlayan düşüş devam ediyor.

Hafta başında enflasyon verisinin beklentilerinde iyi gelmesi ve Hazine'nin düzenlediği ihalelere gelen güçlü talebin ardından alımların güçlendiği tahvil-bono piyasasındaki pozitif seyir bugün de devam ediyor.

Gösterge tahvilin bileşik faizi ise güne yüzde 7,69'dan başladıktan sonra yüzde 7,40'a kadar gerileyerek 2 Aralık 2013'ten beri en düşük seviyeyi gördü.

Gösterge tahvilin bileşik faizi yılbaşından bugüne kadar olan dönemde yakalaşık 55 baz puan düşüş gerçekleşti.

Analistler, vade ile getiri arasındaki ilişkiyi anlatan getiri eğrisine bakıldığında kısa vadeli tahvil getirileri ile uzun vadeli tahvil getirilerinin birbirine yakınsamış olmasının, Türkiye Cumhuriyet merkez bankası'nın (TCMB) da her Para Politikası Kurulu toplantısının ardından dile getirdiği gibi kısa ve uzun vadeli getiriler arasındaki boşluğun kapanarak daha iyi bir vade dağılımına ulaşıldığına işaret ettiğini dile getiriyor.

Analistler, teknik olarak gösterge tahvilin bileşik faizinde yüzde 7,40 seviyesinin destek konumunda olduğunu belirtiyor.

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Türk Lirası varlıklarda 2015 senesinde küresel riskten kaçış ortamında oluşan pozitif fiyatlamanın ana nedenleri arasında, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) 22 Ocak günü tahvil alım programını açıklayacağı ve TCMB'nin şubat ayı toplantısında faiz indirimlerine başlayacağı beklentilerinin yer aldığını söyledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.