Faizlerde ‘sürpriz’ gerileme…

0
2740

Küresel faizlerin düşük seyretmesi ve yurt içinde enflasyon beklentilerinin düşen petrol fiyatlarıyla gerilemesi Türk tahvil piyasasına ilginin artmasında neden oldu.

Global tahvil piyasalarında güvenli liman talebinin arttığını kaydeden analistler, ABD 10 yıllık tahvil getirisinin yüzde 2,20 seviyelerine gerilediğini benzer şekilde Japonya ve Almanya 10 yıllık tahvil getirilerinin de sırasıyla yüzde 0,5 ve yüzde 0,8 seviyelerinde işlem gördüğünü belirtiyor.

Analistler, küresel ekonomik büyümeye ilişkin piyasalarda oluşan endişenin Fed'in faiz artırım zamanını öteleyebileceği beklentisini oluşturmasıyla dün gelişmekte olan ülke piyasalarına bir miktar alım gelirken TL varlıklarında bu gelişmelerden olumlu etkilendiğini ifade ediyor. Yurt içi tahvil piyasalarında söz konusu gelişmelerle önemli bir ralli yaşanırken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yüzde 8,49'dan yüzde 8,26'ya, bankalararası gecelik fonlama faizi de yeniden yüzde 11,12 seviyesinden yüzde 10,56'ya geriledi. Tahvil piyasasının geneline talebin artmasıyla gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 9,30 ile son üç haftanın, 10 yıllık tahvil faizi de yüzde 9,17 ile bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

İKİ YILLIK FAİZ DE DÜŞÜŞTE

İki yıllık gösterge faiz de yüzde 9,28'le 24 Eylül'den bu yana en düşük düzeyi gördü. Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge konuya ilişkin değerlendirmesinde, beklentilerin altında gelen eylül ayı enflasyon datası ile birlikte yıllık enflasyonun yüzde 9,54'den yüzde 8,86'ya gerilediğini anımsatarak, Fitch'in ülke notu ile ilgili herhangi bir değişikliğe gitmemiş olmasının da genel görüntüyü olumluya çevirmiş olduğunu ifade etti. Bunlara ek olarak hafta sonu Fed ikinci Başkanı Stanley Fischer'den gelen faizler için oldukça olumlu sayılan açıklamaların, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de faizlere olumlu yönde yansıdığına dikkati çeken Tözge, şunları kaydetti: "Global emtia fiyatlarının düştüğü bir ortamda faizler için oldukça uygun ortam oluşmakta. OVP'de Başbakan Yardımcısı Ali Babacan 2015 yılında önceliğin cari açık değil enflasyonu düşürmek olduğunu söyledi. Bu da özellikle uzun vadeli tahviller için iyi haber. Hem içeride hem dışarıda global olarak büyüme rakamları aşağı doğru revize ediliyor. Hazine'nin yıl sonuna kadar ihale takvimi yok denecek kadar rahat. Tüm bu gelişmeleri ve haberleri birleştirdiğimizde faizlerdeki olumlu havanın bir süre daha devamı olası gözükmekte. Gösterge tahvilin bileşik faizinde yüzde 9, kısa ve orta vadede test edilecek gibi. Belli bir süre faizlerin yüzde 9,50-9,00 aralığında hareket etmesi beklenebilir. Önümüzdeki aylarda 2015 yılı için OVP'deki enflasyon hedefine ulaşma konusunda güven oluşursa gösterge tahvilin bileşik faizinin yüzde 9'un altına doğru hareket ettiğini görebiliriz."

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.