Gözler MB’de! Karar ne çıkacak?

0
2609

Analistlerin tamamı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından bugün gerçekleştirilecek toplantıda haftalık repo faizinin sabit bırakılacağını öngördü.

Foreks'in anketine göre, marjinal faiz oranında değişiklik olmayacağını tahmin edenlerin oranı yüzde 94 olurken, analistlerin yüzde 94'ü borç verme faizinin ve piyasa yapıcı bankalara sağlanan fonlama faizinin değiştirilmeyeceğini düşünüyor.

Analistlerin tamamı gecelik borçlanma faiz oranının değiştirilmeyeceği tahmin ederken, yüzde 93'ü zorunlu karşılıkların sabit bırakılacağı öngörüsünde bulundu.

Odeabank Ekonomik Araştırmalar Müdürü İnanç Sözer, faiz anketi ile ilgili tahminlerinin yanı sıra, bu ay zorunlu karşılıklara faiz ödemesine de başlanacağını tahmin ettiklerini ifade etmişti. Bugün TCMB, finansal kuruluşların zorunlu karşılıklarının TL olarak tutulan kısmına ödenmeye başlanacak faizin bir teşvik unsuru olarak kullanılmasına karar verildiğini ve orunlu karşılıklara faiz ödenmesine 2014 yılının Kasım ayında tesis edilen zorunlu karşılıklardan itibaren başlanacağını açıkladı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.