Gümüş fiyatları 2016’da ne olur?

0
9170

Senem TÜRKANOĞLU/Anapara.com

Finansal piyasaların en çok işlem gören emtiaları arasında yer alan gümüş son yıllarda yatırımcıların gözdesi oldu. Yüksek volatilite gösteren emtia traderlerin portföylerinde değişmeyen enstrümanlar arasında. Gümüş emtiasını trade etmek isteyen yatırımcılar için öncelikle gümüş emtiasının kısaca tarihçesine ve fiyatını etkileyen unsurlara değindikten sonra 2016 yılında gümüş fiyatlarında neler bekleniyor üzerinde duracağız.

Gümüş sikke olarak uzun yıllar kullanıldı

Altın ve bakırdan sonra keşfedilen değerli emtia gümüşün MÖ 3100 yıllarında Mısırlılar ve MÖ 2500 yıllarında Çinliler ve Persler tarafından öncelikle süs eşyası daha sonra da para birimi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Gümüş, ardından altından sonra en çok kullanılan para birimi olmuştur.Son yıllarda ise merkez bankalarının rezervlerinde ikinci para birimi olarak da tutulmaya başlanan gümüş ve altın arasında korelasyon çok yüksektir. Altın fiyatlarını etkileyen her unsur doğrudan gümüşün fiyatını da etkiler. Peki, nedir bu unsurlar? Jeopolitik riskler, faiz oranları, enflasyon ve merkez bankalarının açıklamaları gümüş fiyatlarını etkileyen ana unsurlar olarak sıralanabilir. Bunların yanı sıra gümüş sanayide talebi yüksek bir emtiadır ve global ekonomideki değişimlerden de direkt etkilenmektedir.

Gümüş fiyatları üzerinde FED’in para politikalarının etkisi çok yüksektir.

Gümüş Fiyatlarını Takip Edin, Tıklayın.

Dolar ve gümüş arasında ters korelasyon vardır tıpkı altında olduğu gibi. Dolayısıyla doların her hareketi gümüşün fiyatını etkiler. Örneğin, dolar değer kazanırsa gümüş fiyatları düşer, dolar değer kaybederse de gümüş değerlenir.

Peki gümüş fiyatlarında 2016 beklentileri nelerdir?

Gümüş fiyatının 2016 performansıyla ilgili uzmanların analizlerini derledik. Saxo Bank’ın, Capital Economics’in ve Citigroup’un önemli analizleri var. İşte o analizler:

‘2016’da gümüş tazelenmiş güven olacak’

Dünyanın önemli yatırım bankalarından Saxo Bank, “2016’da gümüş tazelenmiş bir güven görecek. Karbon emisyonlarını düşürmek için gösterilen politik talep  yenilenebilir enerji kaynaklarının önünü açacak, bu da güneş panellerinde kullanılan bu  metale talebi artıracak. Böylelikle gümüş yüzde 33’e varan ortada yükseliş gösterip, diğer metalleri geride bırakacak”
Capital Economics: Gümüşte yükseliş sürecek

Capital Economics Kıdemli Emtia Ekonomisti Bain, gümüşün yükseliş trendinin 2016 yılında da süreceği öngörüsünde bulunarak, gümüşün ons fiyatının gelecek yılın ilk ve ikinci çeyreğinde 24 dolar seviyesine, üçüncü ve dördüncü çeyreğinde ise 25 dolara kadar yükselebileceğini belirtti.

Citigroup: Gümüş 14.2 dolara düşer

Citigroup gümüşün, Çin’in elektronik talebinin düşmesinin beklenmesi ile birlikte, 2016 yılında ortalama ons başına 14.2 dolara düşebileceğini vurguladı.

Gümüş fiyatlarında teknik göstergeler ne diyor; 

Gümüş yatırımcıların merak ettiği en önemli soru değerli emtianın 2016 yılında nasıl performans sergileyeceği?  İşte gümüşe dair teknik beklentiler…

2015 yılına 15,68 seviyesinden başlayan gümüş yıl içinde en yüksek 18,46 seviyesini gördü. Ocak ayında yılın en yüksek seviyesini test ederken Aralık ayı içinde görülen 13,62 seviyesi de yılın en düşük seviyesi olarak kaydedildi.  Emtianın zayıf kaldığı 2015 yılında gümüşte de düşüş  trendinin devam ettiği görüldü.

GCM Menkul Kıymetler Analisti Bilgen Sakal’a 2016’da gümüş fiyatlarının ne olacağı sorduk.

İşte Sakal’ın konuyla ilgili açıklamaları;

“2016 yılına 13,83 seviyesinde başlangıç yapan gümüşte 16,85 seviyesi orta vadeli direnç oluşturmaya devam ediyor. 16,85 seviyesi geçildiği takdirde ise 2015 yılına başında test edilmiş olan 18,46 direnç seviyesi hedeflenebilir.

Düşüşler devam ettiği takdirde ise 2016 yılında açılış yaptığı 13,83 destek seviyesi altında yapacağı günlük açılışlar önem taşımaktadır. 13,83 destek seviyesinin kırılması halinde en son 2009 yılında test edilmiş olan 12,00 seviyesine doğru düşüş kaydedilebilir.”

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.