CVV Nedir?

CVV Nedir? İşte CVV hakkında merak edilenler…

0
6561

CVV Nedir?

Kredi kartının arka kısmında CVV kodu yer alır. Bu kod kredi kartının arka yüzünde beyaz alana basılı rakamların son 3 hanesidir.

CVV kredi kartında güvenlik sebebiyle oluşturulan bir koddur. 3 hanen oluşan bu kod Card Validation Value kelimelerinin kısaltılmasıdır. Örneğin; kredi kartının arkasında imza bandının üzerinde 0000 3333 22222 555 666 yazıyorsa son 3 hane olan 666  kredi kartının CVV kodudur.

CVV Kodu Neden Kullanılıyor?

Şimdilerde internetten yapılan alışverişler artış gösterse de, birçok insan hala bu konuda endişe duyuyor. Çünkü kredi kartı bilgilerinin çalınacağından korkuyor. CVV kodunun kullanılma sebebi; maksimum güvenlik sağlamak adına internet alışverişlerinde dolandırıcılık faaliyetlerini önlemeyi amaçlamaktır. CVV kodunun güvenli olmasının nedeni de kredi kartının şifresinin alışveriş esnasında verilmemesinden kaynaklanmaktadır. Alışveriş sırasında sadece kredi kartı numarası, isim soy isim, kart son kullanma tarihi ve CVV güvenlik kodu istenmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda şifre verilmeksizin güvenli bir şekilde alışveriş yapılabilir.

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.