OPEC tahminini yükseltti…

0
2404

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) Ocak 2015'e ilişkin "Petrol Piyasası Raporu"na göre, Amerika kıtası ülkelerinin petrol talebindeki artışın devam etmesiyle, küresel petrol talep artış tahmini 2015'te günlük 1,17 milyon varile yükseltildi. 2014 yılında günlük 91,2 milyon varil olan küresel petrol talebinin, bu yıl 92,32 milyon varil olacağı öngörüldü.

Örgütün, bir önceki raporunda, söz konusu rakamın günlük 1,15 milyon varil artışla 92,30 milyon varil olacağına yer verilmişti. Ocakta küresel petrol arzı, bir önceki aya göre günlük 290 bin varil gerileyerek 93,15 milyon varil seviyesinde gerçekleşti.

OPEC dışındaki ülkelerin 2015 petrol arzı günlük 420 bin varil düşürülerek, 57,1 milyon varile çekildi. Arzdaki düşüşe, uluslararası petrol şirketlerinin sermaye harcamalarındaki kesintiler, Kanada ve ABD'deki aktif sondaj kule sayısının düşmesi ve OPEC ülkelerindeki üretim azlığı sebep gösterildi. OPEC'in raporunda, ocakta dünyada kapatılan 259 sondaj kulesinden 226 tanesinin petrol, 28 tanesinin doğalgaz ve 4 tanesinin ise diğer kaynakları içeren sondaj kulesi olduğu yer aldı.

İkincil kaynaklara göre, OPEC'in ocak ayındaki petrol üretimi, geçen yılın aralık ayına göre günlük 53 bin varil gerileyerek 30,15 milyon varil olarak gerçekleşti. Ham petrol üretimi en çok Irak ve Libya'da düşerken, Angola, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde petrol üretiminde artış gerçekleşti.

Bu yıl için öngörülen OPEC ham petrol talebi ise günlük 400 bin varil artırılarak 29,2 milyon varile yükseldi. OPEC petrol fiyat sepeti, arz fazlası ve talepteki zayıflığın ham petrol piyasasını aşağı çekmeyi sürdürmesiyle, ocakta bir önceki aya göre, 15 dolar düşerek 44 dolara gerileyerek 6 yılın en düşük seviyesini görmüştü. Fiyat sepeti, şubatın ilk haftasında tekrar yükselişe geçerek, 53 dolara çıktı…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.